Čo je treba pre zdravý spánok?

Ak sa chcete vyspať do ružova, potrebujete mať kvalitný matrac. Ten ale sám o sebe nebude stačiť. Dôležitá je aj posteľ a rošt. Viete, ako postupovať pri výbere?

K zdravému spánku bezpochyby patrí kvalitný matrac. Ten je základ všetkého. Veľmi dôležitou súčasťou sú ale tiež postele. Práve posteľ totiž tvorí kostru pre matrac. Preto by ste mali dbať na pohodlie a ani na posteli zbytočne nešetriť. Myslite tiež na dobrý rošt.

Ako vybrať posteľ?

Pri výbere postele hrá prvú úlohu vzhľad, teda rám. Veľmi obľúbene sú rámy z masívu, lamina alebo tiež rámy kovové a čalúnené. Vybrať si môžete aj kombináciu niekoľkých materiálov. Vôbec najvhodnejší materiál pre posteľ je ale drevo – ide o prírodný a zdravotne nezávadný materiál, ktorý je odolný a má dlhú životnosť.

Rozmer postele

Veľkosť postele určuje výška toho, kto na nej bude spať. Pri dospelom by dĺžka postele mala byť o 20 cm viac, než je jeho výška. Štandardne sú rozmery postele 200 x 180 cm, prípadne 200 x 90 cm. Posteľ aj s celým rámom musí byť aspoň o 10 cm väčšia než ložná plocha.

Ideálna výška postele s matracom je okolo 40 až 50 cm. Pred nákupom je vždy potrebné si posteľ skúsiť a zamerať sa na to, či pre vás nie je príliš nízka alebo naopak príliš vysoká.

Ako vybrať matrac?

Správne vybraný matrac je hlavným dôvodom, aby ste ráno vstávali v dobrej nálade. Pri výbere sa zamerajte na tvrdosť. Mäkký matrac je pohodlnejší pre ľudí s bolesťami a problémami kĺbov. Tvrdý matrac potom zvolia tí, ktorí najradšej spia na chrbte. Naozaj kvalitný matrac využíva rozdelenie rôznych stupňov tvrdosti do niekoľkých zón. Vďaka tomu sa matrac dokonale prispôsobí vášmu telu a vhodne rozloží váhu a tlak na matraci.

Druh matracu

Najobľúbenejším druhom matracov sú penové matrace, najmä tie s pamäťovou penou. Penové matrace sa vyznačujú skvelými prispôsobovacími vlastnosťami. Sú elastické, vďaka čomu sú vhodné najmä pre ľudí s bolesťami chrbta a kĺbov. Na druhej strane sú moderné aj pružinové matrace – taštičkové a mikrotaštičkové, ktoré sú zložené zo stoviek až tisícok pružín v textilných puzdrách. Tento druh matraca má skvelé vlastnosti. V neposlednom rade sú na trhu matrace sendvičové, ktoré sú zložené z niekoľkých materiálov, najčastejšie v kombinácii peny (polyuretánová, studená, pamäťová) a kokosového vlákna či latexu. Rôzne materiály zaisťujú rozdielnu tvrdosť v rôznych zónach matraca.

Ako vybrať rošt?

Medzi roštami sú tri základné typy: pevný, polohovací a motorový. Pevné rošty sú zložené z latiek alebo lamelov. Latkové rošty predstavujú ideálny podklad pre penové a pružinové matrace. Lamelové rošty majú lamely uložené v puzdrách a mierne sa pohybujú, vďaka čomu napomáhajú k správnemu rozloženiu váhy tela. Polohovacie rošty majú rovnaké pravidlá ako tie lamelové a vyberáte ich podľa toho, aké chcete možnosti polohovania – len hlavy, alebo aj v oblasti kolien a nôh. Čo sa týka motorových roštov, ide o rošty, ktoré sa jednoducho polohujú stiskom tlačidla. Najlepšie ich využijete v kombinácii s pružinovým matracom, ktorý je určený pre polohovanie.

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.