Prichádza doba strešných svetlíkov

svetlík

Keď sa spýtate ľudí okolo seba či vedia čo je to strešný svetlík, väčšina nebude schopná na túto otázku odpovedať. Pod pojmom svetlík si totiž väčšina ľudí predstaví za komunistov tak dobre známe otvárateľné „strešné okno“ so železným rámom, ktoré slúžilo kominárom k tomu, aby sa dostali na strechu.

Tieto svetlíky bohužial minulosti nevynikali príliš kvalitnými izolačnými vlastnosťami a často dochádzalo k premŕzaniu striech práve v ich okolí, v dôsledku tepelných mostov. Až s príchodom moderných a kvalitných materiálov sa tento problém prestal vyskytovať a strešné svetlíky dnes zažívajú novodobú renesanciu.

Materiály pre strešné svetlíky včera a dnes

Kým pred dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi sa strešné svetlíky (respektíve ich otvárateľná časť nazývaná kopule) vyrábali zo skla, ktoré samo o sebe nemá príliš dobré vlastnosti z hľadiska prestupu tepla, dnes sa na výrobu strešných svetlíkov používajú moderné materiály, a to konkrétne takzvané akrylátové sklo (PMMA – polymetylmetakrylát) o hrúbke 2 – 3 mm. Akrylátové sklo má samo o sebe oveľa lepšie termoizolačné vlastnosti ako obyčajné kremičité sklo a jeho tepelná priepustnosť činí U = 5,6 W / m² K. Táto hodnota platí pre jednovrstvové PMMA svetlíky, ktoré sa dnes používajú iba do priestorov, ktoré nie je potrebné vykurovať (napríklad sklady, garáže, apod), kde slúži najmä na to, aby do vnútorných priestorov objektu prenikalo svetlo a slnečné lúče.

Pre vykurované objekty existujú dvoch až štvorvrstvové kupoly, ktorých koeficient prestupu tepla činí U = 2,4 – 1,3 W / m² K. V prípade nízkoenergetických strešných svetlíkov je koeficient prestupu tepla dokonca menší než 1,3 W / m² K a je tak vhodný pre inštaláciu do nízkoenergetických objektov alebo všade tam, kde chceme do maximálnej možnej miery zabrániť únikom tepla (teda napríklad do podkrovných kancelárií alebo vykurovaných skladov alebo iných priemyselných a komerčných objektov (školy, výrobné haly, obchodné centrá, nemocnice, budovy štátnych úradov, technické objekty, apod).

Pre manžety strešných svetlíkov (teda vlastný rám) sa najčastejšie používajú sklolamináty a oceľ. Oba druhy materiálov vynikajú vysokou pevnosťou, stálosťou a odolnosťou voči vysokým aj nízkym teplotám.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Značky:  , , ,