„Turek“, Espresso, Moka a ako ich pripravovať

Káva patrí k najtradičnejším a najviac konzumovaným nápojom vo svete. Tak ako existuje niekoľko druhov káv, jestvuje aj niekoľko spôsobov ako ich pripravovať. Vedeli ste, že pravá turecká káva nie je zalievaná, ale pripravená v džezve?

Turecká káva

Originálnu tureckú kávu si môžete pripraviť aj v domácich podmienkach. Budete potrebovať do 10g (pokojne aj viac, káva bude silnejšia) veľmi jemne mletej arabiky alebo robusty, asi 10dcl vody, prípadne cukor, kakao alebo kardamon. Dôležitá je samozrejme tiež džezva, ktorú asi do dvoch tretín naplňte vodou a následne pridajte ingrediencie. Nechajte zahrievať až do chvíle, ako obsah začne kypieť k okraju. V tej chvíli džezvu na chvíľu odstavte a celý proces opakujte ešte trikrát. Penu, ktorá vznikne pri kypení, môžete odoberať na dno šálok a na záver zaliať pripraveným nápojom.

Espresso

Espresso pochádza z Talianska a patrí k obľúbeným nápojom. Jeho príprava je pomerne sofistikovaná, závisí od správneho tlaku (9barov) a teploty vody (87 – 90°C), času extrakcie (asi 25sekúnd) a správnej dávky (7g) kvalitnej kávy (arabika). Špeciálne kávovary ju zvládnu aicky, preto sa môžete sústrediť na servírovanie. Dôležité sú šálky na espresso – mali by byť porcelánové, s hrubšími stenami, aby nápoj vydržal dlhšie teplý. Dno musí byť zúžené a oblé, to zase kvôli plynulému stekaniu kávy a vytvoreniu tzv. cremy. A pozor! Chuť a teplota samotného nápoja bude správna len vtedy, ak bude šálka zohriata.

Moka

Moka kávovary sú jednoduché zariadenia, s ktorými dokážete vykúzliť kávu ako z kaviarne. Do spodnej časti treba naliať horúcu vodu, nasadiť filter a naplniť ho kávou. Netreba ju utláčať, dávajte si však pozor na závit a kraje filtra. Teraz stačí už len nasadiť hornú časť s otvoreným vekom a postaviť na sporák. Nie však na veľký plameň, aby káva nezačala veľmi rýchlo bublať. Keď začne káva pomaličky pretekať do vrchnej časti, je dobré plameň trochu stíšiť. Ak je vrch naplnený do polovice, môžete plameň odstaviť úplne, privrieť veko a nechať kávu „dôjsť“.

Značky:  ,

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.