Ako vyrobiť kompost vlastnými rukami

Výnimočnú kvalitu organického hnojiva ponúka kompost. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že vo svojej štruktúre a princípe je najbližšie k prirodzenému humusu. Myšlienka kompostovania je súčasťou systému prírody, kde sú všetky procesy vzájomne prepojené a výhodné. Rastliny umierajú a zostávajú na svojich pôvodných miestach, prostredníctvom činností mikroorganizmov v humusu sa navracajú ako hnojivo do pôdy. Nedávne vedecké štúdie ukázali, že s pomocou vysoko kvalitného kompostu možno dosiahnuť rehabilitáciu chorých a vyčerpaných pôd, vrátiť im bývalú plodnosť a schopnosť reprodukcie.

Klasické kompostovisko

Kompostovanie prebieha v plytko vykopanej jame, hlbokej maximálne pol metra. Výkopovú zeminu zamiešajte do kompostovaného materiálu. Na dno položte dierované plastové rúrky alebo narezané konáre. Odpad vrstvite postupne. Najskôr dávajte pokosenú trávu, zelené zvyšky rastlín, lístie, seno a časti burín, ktoré prekrývajte 0,1 m hrubou vrstvou zeminy. Kompostéry umiestňujte do tieňa v odľahlom kúte záhrady a nezabúdajte ich zalievať, aby bol materiál vnútri vlhký. Príprava kompostu fermentáciou trvá niekoľko mesiacov až rokov. Proces sa urýchľuje častým premiešavaním a prevzdušňovaním, ale najmä pridávaním väčšieho množstva ľahko rozložiteľného záhradného odpadu s vyšším podielom dusíka.

Rychlokompost

Najznámejší druh rychlokompostu nazývame termokompost. Pripravuje sa v uzavretom priestore, buď v igelitovom vreci, plechovom sude, alebo v špeciálnej plastovej „kompostovacej piecke“. Počas rozkladu sa kompost zahrieva na teplotu +5 až +70 °C a z pôvodnej hmotnosti pokosenej trávy a rastlinného odpadu sa stráca 50 až 70%. Rychlokompost sa dá pripravovať počas celého roka. Uskladňujte ho vo vyhĺbenej jame v tieni.

Základy procesu kompostovania

Podstatu aeróbneho tlenia (tj. s kyslíkom) možno vysvetliť ako spracovanie materiálu rôznymi mikroorganizmami (prevažne baktériami a hubami), ktoré potrebujú veľmi špecifické podmienky pre život. Tieto mikroorganizmy sú v prírode všade zastúpené – nemusíme ich teda kupovať a nimi očkovať. Musíme len zabezpečiť životné podmienky pre tieto baktérie a huby a kompostovanie prebieha samé. Najdôležitejšie z týchto podmienok sú: vlhkosť, vzduch (kyslík), zloženie vstupného materiálu, prídavok pôdy, premiešanie, tma a teplo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Značky:  ,

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.