Práčka v malej kúpeľni

práčka v paneláku

Pri nákupe novej práčky je potrebné dbať nielen na technické parametre spotrebiča, ale aj na priestor, ktorý máme v kúpeľni či inej miestnosti k dispozícii. Výrobcovia sú našťastie dnes už prívetiví aj k majiteľom panelákových kúpeľní, kde časť priestoru zaberajú ešte stúpačky.

Problém malej kúpeľne poznajú snáď všetci obyvatelia klasických panelákových bytov, a tak sa aj väčšina pri nákupe novej práčky poobzerá po niektorom z modelov vhodných do stiesnených priestorov, teda so základňou 40×60 centimetrov. Vybrať si môžeme v podstate z dvoch základných typov – práčky s vrchným alebo bočným plnením. Oba typy práčok zaberajú pri postavení na zem a zavretých dvierkach v podstate rovnaký priestor. Problém môže nastať pri plnení práčky – v miestnosti, kde nie je dostatok priestoru na zohnutie sa k práčke by sme mali radšej zvoliť model plnený zhora. Štandardné rozmery práčok sú v centimetroch h.40 x š.60 x v.85, na trhu nájdeme však aj práčky hlboké len 33 centimetrov alebo nižšie ako 85 centimetrov, ktoré možno umiestniť napríklad pod umývadlo alebo skrinku.

Dôležité parametre práčok

Ak už máme vybraný typ práčky, mali by sme sa pozrieť aj na štítok s energetickou triedou, účinnosťou prania a žmýkania. Tri „áčka“ nemusia byť vždy výhrou, pretože pri príliš vysokých otáčkach bude bielizeň nielen dokonale vyžmýkaná, ale tiež dokonale pokrčená. U energetickej triedy by sme však nemali robiť kompromisy a voliť vždy radšej A. Účinnosť prania triedy A už tiež nie je luxusom a stretneme sa s ňou aj u lacnejších modelov práčok.

Elektronické ovládanie sa s mechanickým programátorom, s ktorým sa niektorí nenaučili pracovať celý život, najmä ak stratili návod, nedá porovnať. Elektronika umožňuje optimalizovať prací proces a nastaviť program presne podľa typu tkaniny, váhy bielizne a stupňa zašpinenia. Nemôže sa nám tiež stať, že by sme vyvarili vlnený sveter alebo vyžmýkali hodvábnu blúzku na 1400 otáčok.

Vane dnešných práčiek sú väčšinou z nerezu, stretneme sa však čoraz častejšie s použitím plastov (kompozitné materiály), ktoré sú menej hlučné, zle vedú teplo a zabraňujú tak tepelným stratám pri praní, čím šetrí energiu.

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie užitočné funkcie, ktoré určite oceníte, patrí napríklad odložený štart (posunie začiatok pracieho cyklu na nami stanovenú hodinu), špeciálna funkcia, ktorá rozvrství bielizeň v bubne tak, aby vznikal pri žmýkaní minimálny hluk, u zhora plnených práčok je obzvlášť dôležité, aby sa bubon zastavil dvierkami nahor a my ho nemuseli pracne otáčať. Nás i susedov bude celkom iste zaujímať funkcia aqua control alebo aqua stop, ktoré zabráni nežiaducemu úniku vody z práčky alebo priamo z prívodnej hadice.

Pretože sú práčky s horným plnením konštrukčne náročnejšie, sú vo všeobecnosti pri zachovaní rovnakých parametrov a vlastností o niečo drahšie než spredu plnené práčky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Značky:  , ,