články v skupine potraviny

Čo je to zdravá výživa

O zdravej výžive a o správnej životospráve počúvame doslova na každom kroku. Mnohé magazíny a knihy nás nabádajú k tomu, aby sme vo svojom živote urobili pozitívnu zmenu a preorientovali sa na zdravú výživu, ktorá nám prinesie lepší pocit, zdravé telo, vitalitu a energiu. Avšak na úvod si treba jasne povedať, čo to vlastne je ta zdravá výživa?

Nesprávnu životosprávu nám priniesol najmä hektický mestský život...

Čítať ďalej

Odkiaľ získať zdravé potraviny?

Človek bývajúci v meste má prakticky jedinú možnosť získavania potravín – nákupom v obchodoch. Nemusí venovať časť svojho času produkcii potravín, za to ale platí stratou kontroly nad sortimentom a kvalitou. Buď kúpi, čo obchod ponúka, alebo nekúpi nič. Keď ale nie ste spokojní s kvalitou dodávaných potravín, stále máte možnosť aspoň časť z toho, čo doma zjete, získať vlastným pričinením. Nie je to náročné.

Nemus...

Čítať ďalej

Varenie môže byť aj obľúbený koníček

V každom bežnom živote je varenie nutnosťou. Ak si neuvaríte, tak ste hladní. A dvojnásobne to platí v prípade rodín s deťmi. V tomto prípade je to priamo povinnosťou. Hladné dieťa znamená nepríjemnosti.

Čítať ďalej

Permakultúra- novodobý trend, alebo funkčný systém udržania prírody?

Ak si v rýchlosti pozriete nástenku na facebooku, určite vám za posledné obdobie narástli „yummi“ príspevky s označením raw , bio , vege či už ide o tekvicový raw koláčik, špenátový bio nápoj alebo rôzne vege obmeny tradičných jedál. Ak máte 100 priateľov aspoň jeden z nich je hrdý na bylinkovú záhradu, je súčasťou komunitných pestovateľov alebo dosiahol úspech vypestovaním balkónovej mäty. To sú niektoré z najviditeľnejších prejavov konceptu permakultúry, ktorý v poslednej dobe čoraz viac naberá na význame aj medzi bežnými ľuďmi. Niekto to robí preto, pretože to pôsobí dobre a je to trendy, niektorí z nás za tým vidia viac a snažia sa o trvalo udržateľný rozvoj a prospech v rámci spoločnosti.

V skr...

Čítať ďalej

Je Slovenská potravina „Potravina vyrobená na Slovensku“?

Slovensko zaviedlo povinné zverejňovanie podielu predaja národných potravín v reťazcoch. Lenže obišlo Brusel a EÚ toto opatrenie pravdepodobne neschváli. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o technický predpis, musí byť podľa európskej legislatívy slovenská vyhláška predmetom schválenia v Bruseli. A podľa znalcov bruselskej legislatívy možno predpokladať, že z opatrení smerovaných na veľké maloobchodné spoločnosti bude musieť Slovensko ustúpiť. Tie pritom stanovujú povinnosť pre predajcu oznamovať ministerstvu poľnohospodárstva a pri vstupe do predajne zverejniť podiel potravín vyrobených na Slovensku na celkovom obrate predaja potravín. Oznamovacia povinnosť je 2 × ročne a je stanovená pre podniky s obratom viac ako 10 miliónov eur ročne.

Čítať ďalej