Ak sa dostane do muriva okolitá vlhkosť, je potrebné radikálne zasiahnuť. Na vysúšanie a nadmerné vetranie je už neskoro. Dôležité je nájsť príčinu, ktorá spôsobuje, že je murivo vlhké a tvoria sa na ňom plesne, a účinne ju odstrániť. Len tak je možné spoľahlivo zabezpečiť, že sa podobná situácia už nebude opakovať. Na odstránenie vlhkosti z muriva sa využívajú postupy sanácie muriva.
Odstránenie vlhkosti pomocou sanácie muriva
Pod pojmom sanácia muriva sa skrýva rad postupov a pravidiel, ako zamedziť prenikaniu vlhkosti do muriva. Všeobecne však možno povedať, že hlavným princípom sanácie je dodanie dodatočnej izolácie. Pri uplatňovaní postupov sanácie vlhkého muriva je dôležitá odborná znalosť a praktická skúsenosť. Neprofesionálnym zásahom možno totiž urobiť mnohokrát viac škody ako úžitku, preto by aplikáciu sanačných metód mala vykonávať profesionálna firma, ktorá má za sebou mnoho vykonaných realizácií a roky praxe v odbore. Aj keď sa napríklad injektáž muriva, čo je všeobecne asi najrozšírenejšia a najpoužívanejšia metóda, radí medzi tie jednoduchšie postupy, aj malý neodborný zásah môže murivo značne poškodiť.
Sanačné omietky ako prevencia
Sanácia muriva sa používa vo chvíli, keď sa už vlhkosť v murive objavila. Ako ale takejto situácii predísť? Vedľa hydroizolačnej vrstvy, ktorá by mala byť samozrejmosťou, je vhodné použiť napríklad špeciálny druh omietok, majúcich hydroizolačné vlastnosti. Tie sú schopné prieniku vlhkosti zamedziť a odvrátiť tak vznik plesní a narušenie celého muriva.
Sanačných omietok existuje celý rad. Miera účinnosti a schopnosti pohltiť okolitú vlhkosť však závisí na kvalite takejto omietky. Odborníci najčastejšie odporúčajú sanačnú omietku Baurex, ktorá za rozumnú cenu odvedie kvalitne svoju prácu a zaistí suchý domov.
Nechať odpoveď