Maľovať byt pred prenajatím alebo po skončení podnájmu?

Keď prenajímate byt, občas ho musíte dať do poriadku. Najmä medzi výmenami podnájomníkov. A jednou z otázok, ktorú musíte mať vyriešenú, je to, kto bude maľovať váš byt. Či budete požadovať po nájomníkovi, aby vám ho vymaľoval po skončení nájmu alebo aby si ho vymaľoval po nasťahovaní. Ale nájomník môže očakávať, že mu odovzdáte byt novo vymaľovaný. Ako sa zachovať?

Váš názor na túto záležitosť môže byť formovaný skúsenosťami s nájomníkmi aj tým, z akej sociálnej vrstvy sú vaši zákazníci. Vo väčšine prípadov však podnájomník, ktorý sa chystá do bytu nasťahovať, očakáva, že mu odovzdáte byt na novo vymaľovaný a bude vám sľubovať, že ho skončení nájmu ho opäť vymaľuje, najčastejšie na neutrálnu bielu farbu. Aká býva skutočnosť?

Pozrime sa na to od konca. Kedy odchádza nájomník z vášho bytu? Najčastejšie to, žiaľ, býva preto, že nezaplatil nájom, takže ho vlastne vyrazíte z bytu. Alebo sám odchádza s tým, že nemá na platenie. Skrátka odchádza relatívne rýchlo a bez peňazí. Takže očakávať, že nájomník splní sľub a pred odovzdaním kľúčov dá byt do poriadku a vymaľuje ho, je naivné. V praxi budete radi, ak nemusíte vynášať vrecia odpadu a zanechaného šatstva či starých kobercov, ktoré sa váš už bývalý nájomník rozhodol nechať vo vašom byte, lebo sú staré, zničené alebo jednoducho nepotrebné a nechcelo sa mu ich prenášať na nové pôsobisko.

byt-1

Takže ak ste byt pred začiatkom nájmu vymaľovali, teraz po skončení nájmu vás to čaká znova. A nový nájomník od vás dostane opäť vymaľovaný byt, aby ste po roku, dvoch či troch opäť prišli k bytu, ktorý budete znova maľovať. A hoci máte radi neutrálnu bielu farbu, občas sa podnájomník „odtrhne z reťaze“ a niektoré steny vymaľuje na modro alebo na žlto 😉 A nejde len o cenu farieb, ale aj o čas, ktorý tomu musíte venovať, vrátane upratania po maľovaní. Alebo zaplatiť niekoho, kto to urobí za vás. Pritom nemôžete očakávať, že podnájomník vám bude chcieť zaplatiť za vymaľovanie. Ani ten starý ani ten nový.

Môžete skúsiť nasledovný postup. Vyprataný byt upracete, maľovku a steny necháte v stave, v akom ste ho dostali späť. Nový podnájomník môže dostať zľavu z nájmu, povedzme tri či päť dní, výmenou za to, že nakúpi farbu a byt vymaľuje. Pritom môže zvoliť svoj obľúbený odtieň. Samozrejme že túto výmenu zakotvíte v zmluve o nájme.

Ako to býva spravidla na konci nájmu, podnájomník byt nevymaľoval ani na začiatku nájmu ani v jeho priebehu a byt vám odovzdal v stave, v akom ho prevzal a ešte viac poškodený či opotrebovaný. Pretože ste mu ale pred začiatkom nájmu dali zaplatiť kauciu na poškodenie a neprimerané opotrebovanie bytu a jeho vybavenia, započítate mu tie prvé dni, ktoré si nedopracoval, ani nezaplatil, hoci sa na to zmluvne zaviazal.

byt

Síce sa bývalý nájomník občas rozčuľuje, že z kaucie nedostane takmer nič (okrem maľovania započítate výmenu sprchovej batérie, splachovača WC, dvierok na kuchynskej linke, vypínačov aj opravu žalúzií – nájomníci dokážu poškodiť neuveriteľné veci), ale vám odpadnú starosti s neustálym kupovaním farby a maľovaním bytu po ľuďoch, ktorí sa neustále sťahujú z podnájmu do podnájmu, pretože nie sú schopní rozumne hospodáriť s peniazmi.

Za mňa teda byt nemaľovať, nech si ho vymaľuje podnájomník sám. Uvidíte, že nakoniec bude bývať v takom byte, ako ste mu odovzdali.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.