Čo s prázdnym bytom

Niekedy sa v našom živote môže vyskytnúť situácia, že namiesto toho, aby sme hľadali vhodný byt na bývanie, máme k dispozícii byt, v ktorom nebýva nikto. Samozrejme, že byt je zaujímavý majetok, no na druhej strane prázdny byt predstavuje nákladovú položku. Je potrebné platiť za správu bytu v paneláku, za kúrenie, prívod elektrickej energie, aj keď ju nevyužívame a tieto poplatky predstavujú nemalú položku, aj keď byt nikto neužíva. Čo s prázdnym bytom?


Dôvodov, prečo vlastníme prázdny byt, môže byť viacero. Môžeme sa odsťahovať k priateľke alebo ste byt zdedili po rodičoch. V prvom prípade byt predstavuje akúsi istotu pre prípad neúspešného vzťahu, v druhom prípade je byt skôr na obtiaž. A tak po vyriešení súrnejších záležitostí prichádza na rad úvaha, čo s prázdnym bytom. O to nástojčivejšie, že každý mesiac je potrebné za tento byt platiť jeho prevádzkové náklady.

izba

Jedným z riešení je možnosť byt predať. Získame tak hotovosť, s ktorou môžeme naložiť podľa vlastnej úvahy. Druhou možnosťou je byt si ponechať a platiť jeho mesačné náklady, najmä ak uvažujeme o jeho ďalšom využití vo svoj prospech v budúcnosti. A keď si môžeme dovoliť platiť za prázdny byt dlhú dobu.

Prenájom bytu rieši jeho financovanie

Niekedy je vlastníctvo bytu výhodné, ale možno ho budeme potrebovať, či už pre seba alebo svojich potomkov, až o niekoľko dlhých rokov. Aby sme ale nemuseli celý čas znášať náklady, je výhodné prenajať svoj prázdny byt.

Prenájom bytu rieši nie len financovania prevádzky bytu, ale suma za prenájom môže byť zaujímavým príspevkom do nášho rozpočtu. Samozrejme, že záleží nie len od veľkosti prenajímaného bytu a jeho stavu, ale aj od toho, v ktorom meste byt prenajímame. Netreba ale zabúdať, že podnájomník svojím užívaním byt a jeho vybavenie opotrebúva, takže celkom určite bude potrebné po rokoch, keď sa budeme chcieť do bytu vrátiť, urobiť opravy alebo aj rekonštrukciu niektorých jeho častí.

Výhodné mať v byte podnájomníka je pri starších panelákoch, ktoré prešli nedávno zateplením a výmenou okien. Tieto práce sú v rámci spoločenstiev vlastníkov financované z úverov a splátky úveru výrazne zvyšujú platby do fondu opráv. Pokiaľ tieto náklady vieme preniesť aspoň niekoľko prvých rokov na podnájomníka, po jeho odsťahovaní a drobných opravách v byte získame bývanie v slušnom stave a za relatívne nízkych nákladov.

Prenájom bytu podnájomníkovi ale skrýva mnohé úskalia, o ktorých si povieme nebudúce.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.