Kladivo na neplatičov už nefunguje

Pri prenájme bytu podnájomníkovi je dôležité rozpoznať potenciálneho neplatiča a podvodníka a zabezpečiť, aby v prípade, že včas nezaplatí podnájom alebo náklady na správu bytu a energie, bol včas ukončený podnájomníkovi pobyt v byte. Donedávna bolo možné na to využiť aj zmluvu o dodávke elektrickej energie.

Stredoslovenská energetika umožňovala, aby k zmluve o dodávke elektrickej energie bolo možné k majiteľovi prípojky zapísať aj plátcu. Stačilo pri podpise zmluvy o prenájme bytu podpísať podnájomníkom aj prenajímateľom oznámenie o zmene plátcu a doručiť faxom alebo mailom na zákaznícke centrum. Od toho dňa všetka spotreba elektrickej energie bola účtovaná podnájomníkovi-plátcovi elektrickej energie, vrátane všetkých preplatkov, nedoplatkov aj poplatkov za opätovné zapojenie pri vypnutí pre neplatenie. Pri skončení podnájmu stačilo požiadať o mimoriadne vyúčtovanie za elektrinu a rovnakým spôsobom požiadať o zmenu platiteľa späť na majiteľa. Podnájomník nikdy nerobil problémy s podpisom, pretože sa tým zbavoval povinnosti platiť elektrickú energiu na prípojnom mieste.

Píšem v minulom čase. Pretože keď zmeníte platiteľa späť na majiteľa, nového plátcu už vám Stredoslovenská energetika zapísať nedovolí, len zmeniť majiteľa prípojky. To je ovšem nebezpečné. Keby z akýchkoľvek dôvodov podnájomník ako majiteľ prípojky „zdrhol“, mali by ste vážny problém prepísať majiteľa späť na seba. A keby bola prípojka pre neplatenie odpojená, zrejme by ste museli ako majiteľ bytu tiež všetko doplatiť.

Môžeme si len domýšľať, že k uvedenej zmene doviedli energetikov zdĺhavé pokusy donútiť dlžníkov z radov nepoctivých bývalých podnájomníkov-platiteľov energie k zaplateniu dlžných čiastok za elektrinu v bytoch, kde už nebývali. Zato majiteľ bytu je ľahšou „ovečkou na strihanie“, pretože ak chce byt ďalej prenajímať, nedovolí si nechať byt bez elektriny.

Elektrickú energiu v byte je stále množné platiť ako súčasť SIPO alebo osobitne prevodom na účet alebo poštovou poukážkou v hotovosti na pošte. Pokiaľ u energetikov zaregistrujete svoj email a mobilné číslo, koncom mesiaca dostanete správu, ak nebola záloha za elektrickú energiu včas zaplatená. Takže stačí šeky dať podnájomníkovi, prípadne povinnosť platiť zálohy prevodom z banky zakotviť do zmluvy a sledovať plnenie tejto podmienky. A pri nesplnení okamžite ukončiť podnájomný pomer.

O tom, že energetici už viac neumožňujú zmeniť plátcu na inú osobu, ako majiteľa, potenciálni podnájomníci nevedia. V minulosti zmienka o tom, že si elektrinu budú platiť sami na svoje meno vrátane prípadných nedoplatkov a sankcií spôsobovala, že polovica záujemcov o byt sa druhý raz viac neozvala. Zrejme zo strachu pred vymáhačskou silou veľkého koncernu. Stále to môže byť účinný filter na podvodníkov a neplatičov pri jednaní o nájme bytu s povinnosťou hradiť elektrinu prevodom na účet (na šeku je meno majiteľa prípojky).


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.