Ako fungujú inzeráty pri prenájme bytu

Máte prázdny byt a chceli by ste ho prenajať? Ako získať nového podnájomníka? Najlepšie je podať inzerát. Môžete to skúsiť na internete na inzertnom serveri alebo podať klasický inzerát v tlačenom médiu. Aké sú praktické skúsenosti s inzerciou voľného bytu na prenájom v okresnom týždenníku malého mesta?

Držať prázdny byt je luxus, stojí to peniaze. Pokiaľ nepotrebujete takýto byt dlhšiu dobu užívať, je výhodné ho prenajať. Povinnosť platieb za služby a energie tak prechádza na podnájomníka. Toho treba ale najskôr nájsť a prípadne vybrať z väčšieho počtu záujemcov.

Naše dlhoročné skúsenosti z prenájmu zahŕňajú aj niekoľkonásobné opakované podávanie inzerátu pri zmene podnájomníka. Voľný byt je k dispozícii v malom okresnom meste s vyššou mierou nezamestnanosti. Využívame možnosť podať inzerát v tlačenom týždenníku, ktorý vychádza vždy v pondelok. Redakcia ponúka za cenu dvoch zverejnení tretie vydanie inzerátu zadarmo.

A aké je odozva na inzerát?

V prvý pondelok vyjdenia inzerátu sporadicky niekto zavolá. V priebehu týždňa je možné očakávať priemerne dva telefonáty s výsledkom „Ja sa vám ešte ozvem“, čo v praxi znamená, „byt mi nevyhovuje“.

Druhý pondelok, resp. týždeň od podania inzerátu mávame tak zo päť telefonátov, kde sa ľudia informujú na stav bytu, jeho polohu aj cenu prenájmu a služieb. Zväčša sa nenájde budúci podnájomník.

Tretí týždeň sa s telefonujúcimi vrece roztrhne. Každý chce vedieť cenu, potom polohu a na záver aj to, čo znamená „čiastočne zariadený“. V tejto fáze sa zväčša nájde jeden či dvaja reaálne pripadajúci do úvahy budúci podnájomník, ktorý nie je podvodník s úmyslom neplatiť, má na bývanie peniaze aj zamestnanie, ktoré mu zaručuje budúce príjmy.

Štvrtý týždeň, kedy už inzerát nevyšiel v najnovšom vydaní okresného týždenníka, pokračuje príval telefonátov od bývania chtivých ľudí, zväčša však bez prostriedkov na zaplatenie bývania.

Z týchto opakujúcich sa situácií sme vyvodili nasledovný záver:

O bývanie v prenajatom byte majú záujem prevážne ľudia najnižších príjmových skupín, ktorí často píšu SMS s odkazom, aby sme im zavolali. Nemajú peniaze na mobil, nemajú peniaze na bývanie a nemajú peniaze ani na noviny, tie si čítajú u kaderníčky, v krčme alebo inde, kde ich ľudia ako staré a prečítané vyložia na stôl. Vtedy sa k nim dostávajú títo ľudia, vrhnú sa na ne a hľadajú možnosť, kde skloniť hlavu.

S ľudmi, ktorí píšu SMS, sa ani nebavíme. Nie pre hrubice v textoch SMS, ale pre ich prístup k takej dôležitej veci. Pri tých ostatných je na mieste obozretnosť. Veľmi pomáha budúcemu podnájomníkovi oznámiť, že elektrinu si bude platiť sám na svoje meno priamo energetikom. Polovicu z nich už neuvidíte a máte čas venovať sa reálnym záujemcom.

Vo veľkých mestách a pri prenájme bytu vyššej kategórie zrejme budete mať iné skúsenosti. Lacnejšie byty v chudobnejšom kraji sa však pomocou inzerátov v okresnej tlači prenajímajú takýmto spôsobom. Od podania prvého inzerátu musíte počítač z dobou zhruba tri týždne, kým byt reálne prenajmete.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.