Ako dlho trvá vyúčtovanie elektriny dodávateľovi?

Pri každej zmene nájomníka sa vyplatí urobiť zúčtovanie spotreby elektriny a zaplatených záloh. A je dobré to urobiť aj vtedy, ak za odchádzajúceho podnájomníka nemáte okamžitú náhradu. Najčastejšie majú podnájomníci na elektrine nedoplatok a je dobré ho vysporiadať čo najskôr, či už vyúčtovaním alebo zápočtom voči depozitu či vopred zaplatenému nájomnému a poplatkom. Ako sa k oficiálnemu vyúčtovaniu dostať a koľko to trvá?

Naše skúsenosti vychádzajú zo správania sa Stredoslovenskej energetiky ako dodávateľa elektrickej energie v byte, ktorý je využívaný na prenájom. Pri skončení nájmu je potrebné spísať odovzdávací protokol, tak ako pri začatí nájmu, a jeho súčasťou je aj stav meračov vody, plynu a elektriny.

Potom stačí na kontaktný email SSE napísať žiadosť o mimoriadne zúčtovanie záloh a spotreby, nahlásiť okrem čísla odberného miesta a adresy odberu aj stav elektromera. Pretože dodávateľ si za mimoriadnu faktúru účtuje poplatok 3,60 eur, je v rámci urýchlenia do mailu vhodné napísať, že akceptujete tento poplatok. Inak Vám SSE odpíše, že faktúra stojí 3,60 € a či súhlasíte s poplatkom. Samozrejme, že tento poplatok vyúčtuje nájomníkovi.

Ihneď po odoslaní vášho emailu so žiadosťou o vyúčtovanie vám príde aická odpoveď, potvrdzujúca prijatie vašej žiadosti. Nasleduje email s informáciou o cene mimoriadnej faktúry alebo informácia, že mimoriadna faktúra bola vystavená. Ako dlho to trvá?

To záleží od toho, koľko takýchto požiadaviek váš dodávateľ elektriny má. Pretože, podľa slov operátorky, sa žiadosti vybavujú v poradí, v akom došli. Zažili sme situáciu, že požiadavke bolo vyhovené na druhý deň, ale aj to, že to trvalo dva týždne.

Preto je vhodné v zmluve o nájme mať zakotvenú lehotu na vyplatenie nedoplatkov, ale najmä preplatkov, v určitej lehote od doručenia všetkých dielčích vyúčtovaní od poskytovateľov služieb pre byt.

Aj keď je vyúčtovacia faktúra vystavená dlhšiu dobu od skončenia nájmu, sú v nej zálohy a spotreba účtované v súvislosti s údajom elektromera ktorý ste nahlásili.

Ak ako odberateľ elektriny a majiteľ bytu nahlásite SSE svoj email aj mobilné telefónne číslo, operátorka vás bude pred každou operáciou kontaktovať a informovať vás, prípadne žiadať váš súhlas. Pokiaľ uvediete aj svoje bankové číslo, preplatky za elektrinu budú vrátené na váš účet, hoci ich mohol platiť váš nájomník, poštovou poukážkou alebo bankovým prevodom. Tento fakt môžete využiť, keď z iných služieb a dodávok môže mať podnájomník nedoplatky, ľahšie je zúčtovať ich, ako od neho dodatočne vymáhať podlžnosti z vyúčtovania na konci nájmu.

Rovnako je výhodné nahlásiť o desať eur vyššie zálohové platby mesačne. Stav elektromera, ktorý je umiestnený na schodišti, môžete kontrolovať aj bez prítomnosti nájomníka. Vždy je lepšie nechať platiť nájomníka vyššie zálohy a vracať alebo zúčtovávať preplatky, ako ho donútiť k neskorším úhradám nedoplatkov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.