Človek bývajúci v meste má prakticky jedinú možnosť získavania potravín – nákupom v obchodoch. Nemusí venovať časť svojho času produkcii potravín, za to ale platí stratou kontroly nad sortimentom a kvalitou. Buď kúpi, čo obchod ponúka, alebo nekúpi nič. Keď ale nie ste spokojní s kvalitou dodávaných potravín, stále máte možnosť aspoň časť z toho, čo doma zjete, získať vlastným pričinením. Nie je to náročné.
Nemusíte hneď kupovať celú farmu a vzdať sa svojho povolania, aby ste začali jesť zdravšie. Pre začiatok úplne stačí, keď sa na vašom balkóne objavia namiesto kvetov truhlíky s balkónovými paradajkami alebo sadenice dvoch či troch paprík. Pri náročnosti, ktorú si vyžadujú kvety na balkóne, si dopestujete časť zeleniny k raňajkám a možno prídete na chuť zelenine, pestovanej v zemi a voňajúcej po slnku, ktorej chuť sa s hypermarketovou zeleninou nedá porovnať.
Veľa ľudí využíva svoj voľný čas na relaxáciu v prírode tým, že sa stará o záhradku v záhradkárskej osade, najčastejšie kúsok za mestom. V spoločnosti ostatných rovnako „postihnutých“ ľudí, za spoločným plotom obrábajú svoje políčka a pestujú zeleninu a ovocie, na priamu konzumáciu v lete a na zaváranie a sterilizáciu na zimu. Častokrát ide skôr o to byť mimo mesta, ako dosahovať špičkové výnosy a zásobiť sa paprikami, uhorkami alebo jablkami na celý rok.
Záhradníčenie je možné povýšiť na „vyšší level“ tak, že si svoju zeleninu a ovocie pestujete mimo záhradkársku osadu, rovno v záhrade na dedine. Ak ste zdedili starý rodičovský dom s veľkou záhradou a ovocným sadom, alebo ste si kúpili sami svoju záhradu na dedine neďaleko mesta. Takýto vlastný pozemok zvádza k tomu, aby ste si sami začali chovať sliepky na vajíčka, zajace, kačky či husi na mäso, ale treba si uvedomiť, že starostlivosť o zvieratá a hydinu si vyžaduje každodennú prítomnosť na dvore, na rozdiel od záhrady, kde stačí prísť možno dva krát za týždeň a cez víkend.
Pri kúpe takejto záhrady si často kupujete aj starý dom. Častokrát je lacnejšie a samozrejme jednoduchšie postaviť si v záhrade drevenú záhradnú chatku pre oddych a starý dom používať len ako miesto na odloženie náradia. Jeho rekonštrukcia by vás mohla rýchlo vyčerpať a nezriedka by ste museli siahnuť po hypotéke, aby ste dom dali do užívania schopného stavu. Treba si rozmyslieť, či to stojí za to, či skutočne vám nestačí len mať svoju záhradu a užívať si ju.
Keď sa vám podarí získať vhodný a primerane veľký pozemok na záhradu na dedine vo vzdialenosti pár kilometrov od bydliska v meste, náklady na cestovanie nebudú vysoké. Nemusíte hneď prvý rok mať v záhrade všetko, po čom túžite. Pre začiatok stačí omladiť ovocné stromy, ktoré v záhrade už sú, neskôr dosadiť nové. Zeleninu začnite pestovať na jednom záhone, aby ste si overili kvalitu pôdy aj dostupnosť vody. Keď získate skúsenosti, môžete svoje pestovateľské plochy rozšíriť.
Záhrada na dedine sa tak stane vaším miestom na relax od mesta a náročnej práce a súčasne tiež zdrojom zeleniny a ovocia bez chemickej záťaže. A keď náhodou jeden z vás stratí zamestnanie, môže práca v záhrade nie len odstrániť prípadné psychické problémy a frustráciu z tohto faktu, ale súčasne odľahčiť rodinnému rozpočtu. Zeleninu si už jednoducho nebudete musieť kupovať z jedného platu, jednoducho si ju dopestujete vo svojej záhrade. A časť vymeníte za vajíčka lebo mäso so susedmi.
Nechať odpoveď