V každom jednom interiéri má svoju nezastupiteľnú úlohu drevo. Používame ho nielen vo forme nábytku, podláh, ale aj ako obklad na stenu. Práve tatranský profil je jeho najpopulárnejšou verziou. Jeho výhodou je nielen atraktívny vzhľad, ktorý dodá bývaniu príjemnú atmosféru či vysoká kvalita čistého masívneho dreva, ale aj rýchla a jednoduchá montáž. O tom, ako jednoducho položíte tento populárny tatranský profil na stenu sa dozviete práve v tomto článku.
Dôležité je mať vyzreté a dokonale rovné steny
Ak chcete stenu obložiť tatranským profilom, mala by byť dostatočne vyzretá. Dôležité je na to myslieť práve pri novostavbách, kedy sa s montážou dreveného obkladu neoplatí uponáhľať. Vlhkosť zo stien by totiž mohla poškodiť drevo. Je teda potrebné, aby steny boli suché, hladké a dokonale rovné, čím sa vyhnete komplikáciám pri pokladaní, ale aj počas životnosti profilu.
Drevo nechajte aklimatizovať
Po tom, čo ste sa rozhodli kúpiť tatranský profil a jeho predajca vám ho doviezol domov, nechajte ho niekoľko hodín pred montážou v miestnosti. Ideálne aspoň celé dva dní. Dôvodom je vyrovnanie vlhkosti medzi priestorom a tatranským profilom. Drevo totiž neustále pracuje, pričom mu musíme umožniť, aby pracovalo ešte pred položením na stenu a nie vtedy, keď už bude na stenu pevne aplikované.
Ako na podkladovú konštrukciu pod tatranský profil?
Za tento čas si na stene môžete pripraviť podkladovú konštrukciu pod tatranský profil. O ňu sa samotné dosky tatranského obkladu fixujú, teda tvorí ich základ. Na výstavbu konštrukcie sa využívajú drevené hranoly. Tie najskôr pevne namontujte na stenu po obvode budúceho obkladu a neskôr smerom odspodu aplikujte na stenu vodorovne ďalšie hranoly vo vzájomných vzdialenostiach v rozmedzí približne od 50 do 80 centimetrov.
Perodrážka ako skladačka
Následne môžete pristúpiť k samotnej pokládke profilu. Najskôr musíme na podkladovú konštrukciu zafixovať prvú dosku, pričom si musíme dať záležať na tom, aby bola položená dokonale rovno. Od nej sa totiž bude odvíjať celý drevený obklad na stenu. Prvú dosku položte tak, že jej pero bude otočené smerom k ďalšej. Práve perodrážka výrazne uľahčuje celú pokládku a stáva sa z nej jednoduchý proces podobný skladaniu skladačky. Do pera prvej fixovanej dosky vložíte drážku druhej, mierne zaklapnete, a tak pokračujete až do konca steny. Dosky fixujeme o podkladovú konštrukciu buď klinčekmi, ktoré nabíjame do pera, špeciálnymi montážnymi plieškami alebo skrutkami. Tie však na tatranskom profile vidno, na rozdiel od klinčekov či montážnych plieškov.
Ako náhle sme položili poslednú dosku profilu, stena je hotová. Ak vám doska nevyšla celá, priamočiarou pílkou zmenšite jej šírku. Potom stačí už len namontovať lišty po obvode steny a drevený obklad steny tatranským profilom je hotový.
Nechať odpoveď