Každý chce, aby mu rezané kvety robili radosť čo najdlhšie. Základom je vyberať kvety čerstvé, svieže, nepoškodené a v správnej zrelosti. Ideálne je uviazať si kyticu z kvetov z vlastnej záhradky alebo kúpiť si práve odtrhnuté kvety priamo u pestovateľa, ktorý ma kvety vždy čerstvé.
Aká bude trvanlivosť kvetov, ovplyvňuje do značnej miery teplota. To, či budú kvety v dobrej kondícii, môžu prezradiť už podmienky, za ktorých sú predávané. Optimálne je, ak sú kvetiny v kvetinárstve umiestnené v priestoroch s rozptýleným svetlom a s teplotou okolo 20°C. Slnečný úpal s vysokými teplotami trvanlivosti rezaných kvetov znižuje.
Ak sú kvety vystavené na miestach s vyššími teplotami, napríklad v malom presklennom a nedostatočne vetranom stánku, doba ich trvanlivosti sa výrazne zníži. Aj opačný extrém znižuje trvanlivosť kvetov. Ak sú kvety skladované v chladiacom boxe, kde je optimálna vlhkosť a teplota vzduchu okolo 10°C, uchovajú si dlho svieži vzhľad. Ale potom, keď sú vybrané z boxu do prostredia s podstatne nižšou vlhkosťou a s teplotou o 10 až 15°C vyššou, vydržia len niekoľko dní. A keď takéto kvety kupujete v horúcom letnom dni, môžu prekonať tepelný šok a zvädnú po niekoľkých hodinách.
Rezané kvety v zime: ako ich ochrániť
Keď kupujete rezané kvety za príliš teplého alebo naopak mrazivého dňa, nechajte si ich dôkladne zabaliť do papiera, ktorý bude aspoň čiastočne kvety izolovať. Obľúbené „celofánové“ priesvitné obaly sú síce efektnejšie, než papierové, ale vzhľadom na svoje nízke izolačné schopnosti kvety pred vysokými ani nízkymi teplotami neochránia. To platí najmä v zime – kvety, ktoré nie sú riadne zabalené, môžu zmrznúť skôr, než ich prinesiete domov. Ideálne je, ak vám predajca zabalí konce stoniek kvetov do vlhkého papiera, čo obmedzí vädnutie pri prevoze.
Ako spoznať kvalitu kvetov
Kvety musia byť vo výbornom stave – nesmú byť nikde poškodené, nesmú mať obschnuté kvety ani listy, konce stoniek ani listy nesmú zahnívať a kvety by mali byť umiestnené v čistých nádobách s čerstvou vodou. Tiež je dobré vedieť, v akom stupni „zrelosti“ je najlepšie rôzne druhy kvetov kupovať. Napríklad ruže vydržia vo váze najdlhšie, ak ich kupujete v štádiu rozvíjajúcich sa púčikov, a naopak trebárs gerbery majú mať pri predaji kvety plne rozvinuté.
Kvety vo váze
Kvety vložte do vázy hneď, ako ich prinesiete domov. Váza by mala byť vždy čisto umytá. Nikdy nedávajte kvety do vázy, z ktorej ste práve vybrali zvädnutú kyticu a iba vyliali starú vodu. Na stenách vázy totiž zostávajú škodlivé usadeniny, ktoré okamžite znehodnotia čerstvo naliatú vodu a skrátia životnosť nových kvetov.
Vodu do vázy nelejte príliš studenú ani teplú – ideálna je voda izbovej teploty, teda 20-25 °C. Ak je vo vode veľa chlórových a vzduchových „bubliniek“, nechajte ju chvíľu odstáť. Vody vo váze by nemalo byť priveľa – väčšine kvetov vyhovuje vodný stĺpec 4-5 cm. Pri vyššej hladine vody sú stonky náchylnejšie k hnitiu. Ak si prinesiete kvety, ktoré majú na stonke listy (napríklad ruže), otrhajte ich minimálne do takej výšky, aby neboli ponorené vo vode.
Vodu vo váze pravidelne vymieňajte hneď, ako spozorujete náznaky zakalenia. Zároveň skontrolujte stonky kvetov – ak začína spodná časť hnednúť, zrežte stonku o 2-3 cm. Rez veďte šikmo, zväčší sa tým plocha, ktorou kvety nasávajú vodu. Pre dlhšiu trvanlivosť kvetov môžete do vody pridať tiež „výživu“ pre rezané kvety – špeciálne „hnojivo“, väčšinou vo forme prášku, ktorý rozpustíte vo váze.
Nechať odpoveď