Ak si v rýchlosti pozriete nástenku na facebooku, určite vám za posledné obdobie narástli „yummi“ príspevky s označením raw , bio , vege či už ide o tekvicový raw koláčik, špenátový bio nápoj alebo rôzne vege obmeny tradičných jedál. Ak máte 100 priateľov aspoň jeden z nich je hrdý na bylinkovú záhradu, je súčasťou komunitných pestovateľov alebo dosiahol úspech vypestovaním balkónovej mäty. To sú niektoré z najviditeľnejších prejavov konceptu permakultúry, ktorý v poslednej dobe čoraz viac naberá na význame aj medzi bežnými ľuďmi. Niekto to robí preto, pretože to pôsobí dobre a je to trendy, niektorí z nás za tým vidia viac a snažia sa o trvalo udržateľný rozvoj a prospech v rámci spoločnosti.
V skratke vám predstavíme základné myšlienky permakultúry:
Permakultúra je myšlienkový koncept a zároveň súhrn praktických návodov na postupnú premenu súčasnej krajiny smerom k vytváraniu a realizácii trvalo udržateľného dizajnu.; t. j. ľudských obydlí, záhrad, poľnohospodárskych systémov, miest, regiónov s dôrazom na ich vzájomné vzťahy.
V dnešnej dobe vznikajú organizačné základne permakultúry, prívrženci sa spoločne zoskupujú v rámci občianskych združení a asociácii, kde sa téme venujú z teoretického ale aj praktického hľadiska. Na prvý pohľad sa môže zdať, že permakultúra je určená len vidieku, nie je to však tak. Nemusíte sa presťahovať na okraj spoločnosti, zabudnúť na technológie a farmárčiť. Univerzálnosť tejto stratégie umožňuje vytváranie malých zodpovedných komunít, ktoré využívajú permakultúrne systémy s pomocou primeraných technológií aj v mestskom prostredí.
Už nás nebaví kupovať vietnamský cesnak, bezchuťové jablká rovnakého tvaru, nadprirodzene obrovskú mrkvu, vybielené zemiaky a pod. Permakultúra má mnoho podôb, ponúka riešenie k trhovému kapitálového hospodáreniu. Dôležité je správať sa šetrne k prírode, vážiť si ju a využiť prirodzené zdroje, ktoré nám ponúka. Je len na vás akou cestou sa vyberiete.
Aj na Slovensku sa môžete dobrovoľne pridať do permakultúrneho spoločenstva, absolvovať kurzy, zúčastniť sa výmenného pestovateľského obchodu alebo môžete vytvoriť spoločne zo susedmi komunitnú záhradu medzi panelákmi. Ak si myslíte, že vo svojom okolí nemáte možnosti, permakultúra je stvorená aj pre jednotlivca a panelákový byt. Začať môžete jednoduchými rastlinami, ak nemáte skúsenosti stačí dodržiavať rady pestovateľov, ktoré sa dajú nájsť na internete alebo v príručkách.
Nechať odpoveď