Aké byty pri predajoch najviac frčia? Väčšinou sú to byty malé. Garzónky, 1 + 1, 2 + kk. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Stále viac pribúda ľudí, ktorí sú singles, teda žijú sami. Nepotrebujú k svojmu životu veľký byt. Stačí im niečo minimalistického.
Záujemcov o menšie byty pribúda
Zatiaľ čo predtým sa slobodní ľudia bez záväzkov často zosťahovali a žili spolu takzvane na psiu knižku, teraz už k tomu často nedochádza. Naopak, pribúda prípadov, keď každý má svoj vlastný byt a len spolu chodia. Vzájomne si zachovávajú svoje súkromie s občasnými vzájomnými návštevami. Práve preto rastie trend menších bytov. Napríklad tridsaťročná Janka hovorí: „Mám priateľa, každý máme svoju garsónku. Chodíme spolu už päť rokov. Navštevujeme sa podľa chuti, ale nebývame spolu a ani na tom v dohľadnej dobe nehodláme nič meniť. Vyhovuje nám to tak, ako to je. Pracujem v jednej zahraničnej firme a som dosť vyťažená, a aj keby som nebola, nie je mojím životným cieľom mu variť a prať“. Pripúšťa, že o sťahovaní by uvažovala v prípade, že by mali v úmysle zaobstarať si spoločne potomka. Počet ľudí, ktorí sú mladí, úspešní v zamestnaní a chcú dobre bývať, v poslednej dobe rastie.
Aktívni ľudia, čo sa neboja luxusu
Väčšinou je ich cieľom menší byt, ktorý svojou nepríliš veľkou plochou uspokojí ich potreby. Veľmi často sa jedná o ľudí v strednej kategórii príjmu, ktorí tým, že nemajú rodinu, si môžu dovoliť míňať peniaze a dopriať si aj určitý luxus. Preto sú vďačnými klientmi. Aj developeri si uvedomujú, že je v nich veľký potenciál. Majú tendenciu si zaobstarať byt ešte ako slobodní. Nevnímajú ho len v zmysle priestoru na prežitie. Zameriavajú sa na neho aj ako na výhodnú investíciu, ktorá im môže zabezpečiť ďalší príjem do budúcnosti. Často si vyberajú 1 + kk alebo 2 + kk. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o aktívnych mladých ľudí, ktorí už majú v mnohých ohľadoch jasno, čo by chceli v živote robiť a vedia si peniaze zarobiť, neboja sa povedať si o rôzne atypické riešenia alebo nadštandardné vybavenie bytu. Vedia si byt vhodne zariadiť, netápu. Sami developeri potvrdzujú, že dopyt týchto ľudí po menšom, ale veľmi kvalitnom bývaní v poslednej dobe vzrástol.
Maximálne využitie priestoru a príjemný dizajn
Čo všetko chcú mať singles v byte? Predovšetkým im ide o plnohodnotnú dobre vybavenú kuchyňu. Mnohí z nich sa totiž vracajú k vareniu. Varia radi, často dokonca aj s priateľmi, a preto rozhodne nevystačia s nejakou malou čajovou kuchynkou obsahujúcou jednu alebo dve platničky, mikrovlnku a malú chladničku. Podobne chcú aj plnohodnotnú spálňu aj pracovný priestor. Dôležité preto je, aby tieto malé byty vytvárali čo najkomplexnejšie a úplne funkčné riešenie priestoru. Žiadne hluché zákutia, ktoré nie sú k ničomu, nevydrží dlhšie. Naopak. Každá vec, každý kus nábytku má svoju presnú funkciu a pevné miesto. Kladú dôraz na to, aby priestor bol maximálne využitý. Dôležité sú aj ukladacie priestory, ktoré by čo najlepšie mali využiť každý centimeter. Uvítajú variabilitu nábytku, napríklad rozkladací stôl, ktorý môže slúžiť pre jednu osobu a dá sa rozložiť v prípade, že príde návšteva. Podstatné je aj to, ako bude byt vyzerať. Singles neváhajú minúť aj viac peňazí za pekné dizajnové doplnky a nábytok tak, aby všetko k sebe ladilo.
Zhodnotenie investície
Či už zvolia novostavby alebo rekonštruované panelákové bývanie, majú jasno v tom, čo od bývania chcú. Ak neskôr založia rodinu, väčšinou sa svojho bytu nezbavujú. Naopak. Pri založení rodiny si s partnerom zaobstará ďalší väčší byt. Svoj prvý menší byt potom vhodne prenajmú. Z výnosov, ktoré za prenájom získavajú, potom financujú hypotéku svojho nového bytu, ktorý si kúpili spoločne s manželom či manželkou. Investície do ich prvého bytu sa im týmto spôsobom výrazne zhodnotia.
Nechať odpoveď