Rozhodnutie bývať sám, odsťahovať sa od rodičov alebo presťahovať sa do iného mesta nie je len emocionálnym rozhodnutím. Musí byť podporené aj schopnosťou nové bývanie si skutočne zaobstarať. V zásade máte dve možnosti, ovplyvnené aj tým, či uvažujete o trvalej zmene bydliska alebo sa jedná o bývanie krátkodobé, na pár rokov.
Pre krátkodobé bývanie je výhodné hľadať byt na podnájom. Na to nie sú potrebné žiadne finančné rezervy, platí sa za bývanie po dobu, po ktorú si byt prenajímame. Avšak bývať v podnájme dlhé desaťročia môže predstavovať problém, ba až potenciálnu hrozbu. Jednak môže majiteľ bytu kedykoľvek povedať, že potrebuje byt pre seba alebo svoje dieťa a vypovedať zmluvu o podnájme, alebo môže požadovať stále vyššiu a vyššiu sumu za podnájom. A za druhé, v podnájme platíme nie len cenu za energie a médiá, ale v podstate splácame byt. Cudzí byt platíme niekomu cudziemu našimi peniazmi. A nakoniec z neho aj tak odídeme.
Keď uvažujeme dlhodobe, potom sa oplatí platiť za bývanie tak, aby sme zvyšovali hodnotu svojho majetku. Aby sme každý mesiac platením za bývanie svojej rodiny splácali svoj vlastný byt. Aby sa nestalo, že ak náhodou pôjdeme do iného mesta, prídeme o všetko. Takým výhodným spôsobom platenia za bývanie je hypotéka na vlastný byt. Tiež pri užívaní bytu na hypotéku platíme za energie, médiá a služby, ale namiesto platenia nájomného majiteľovi bytu platíme splátky hypotéky, úveru na nehnuteľnosť. Najčastejšie sa pri hypotéke ručí práve bytom, ktorý je hypotékou financovaný, ale založiť môžeme aj inú nehnuteľnosť, ak ju máme k dispozícii a banke postačuje ako ručenie. Po splatení hypotéky je byt náš a môžeme s ním urobiť, čo uznáme za vhodné. Vrátane jeho predaja a kúpenia iného bytu alebo bytu v inom meste.
Výhodou hypotéky oproti iným bežným úverom je rozloženie splátok na dlhšie obdobie, až do 30 rokov a súčasne nízke úročenie, dané zábezpekou, teda samotným bytom. To dáva vo výsledku výhodu nízkych mesačných splátok, ktoré sa môžu blížiť výške nájomného pri bývaní v podnájme.
Nechať odpoveď