Ako kupovať obklady do domácnosti

Na čo si treba pri obkladoch dať pozor? Sú rôzne neduhy a čím lacnejšie nakupujete, tým skôr sa s nimi stretnete. Určite si skontrolujte, či sú všetky kusy rovnako veľké a rovné. Nemali by mať žiadne povrchové chyby, drobné nerovnosti alebo odštípnuté rožky…. Stáva sa, že v jednej sade obkladačiek majú niektoré nepatrne iný odtieň – evidentne neboli vyrobené naraz. Preto je zvykom, že sa obkladov či kachličiek vždy nakupuje viac, a rezervu si aj odložíte niekde do pivnice. Ak by ste totiž mali zopár dielikov dokupovať… je možné, že budú mať už iný odtieň.

Ťažko zistiteľnými bývajú rozdiely v hrúbke, pričom, ak je niektorá obkladačka o 1 milimeter tenšia, tak na ňu spotrebujete citeľne viac lepidla (poteru, tmelu), navyše časom môže o niečo klesnúť. Rozmery obkladu sa neudávajú v milimetroch len tak pre srandu králikom – aj na šírku a výšku nemusí byť každá kocka presná. Navyše, býva dosť nepekným zvykom, že napríklad do maličkej kúpelne si ľudia kupujú veľkorozmerné dlaždice, čo nie je správne, pretože tie sú určené na veľkých priestorov. Častým problémom u nekvalitného obkladu je zvýšená krehkosť, to zistíte až pri práci, keď pozorujete, že častejšie praskajú a lámu sa.

Najlepšie je spýtať sa skúseného obkladača alebo murára na svoje skúsenosti. Predajca, ktorý sa snaží svoj tovar predať, ho prirodzene vychvaľuje a negatíva až tak netlačí do popredia. Na druhú stranu, napríklad chlapíci v Baumaxe či podobných väčších stavebninách často poradia, ak niečo nie je až tak dobré – záleží od toho, akého človeka stretnete. Ostatne, s obkladačom sa budete zrejme radiť aj v iných veciach – napríklad, či vôbec má na vaše smelé plány vhodné nástroje, napríklad rezačky obkladov a podobne.

obklad

Určite by vám mali dovoliť preveriť si obklad a nepredať vám ho len tak zabalený v krabiciach ako Kinder Surprise vajce. Týmto sme už vyriešili aj problém, či nakupovať podľa katalógu. Rozhodne nie, pretože profesionálny fotograf s Photoshopom dokáže krásne nafotiť aj ten najhorší šunt.

Hodí sa informovať sa aj na také veci ako je nasiakovosť – u obkladu, ktorý máte vonku alebo v parnej kuchyni, určite nechcete, aby táto hodnota prevyšovala 5 percent (potom v nich nemrzne voda a nepraskajú). Občas sa utnú aj plánovači veľkých projektov, napríklad keď v jednom nemenovanom obchodnom centre nakúpili obrovské kvantum tenkých dlaždíc, ktoré okrem toho, že sa šmýkajú, sa aj počas prevádzky podozrivo často lámu a nákupné maniačky v opätkoch medzi nimi chodili ako po tankodróme.

Mimochodom, ak si nechcete najímať obkladača, ale sami ste podobnú prácu ešte nerobili, napríklad tu je celkom dobre zmapovaný základný postup.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Značky:  ,

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.