Desatoro pre zdravý spánok

spálňa

Skôr, než začnete zariaďovať spálňu, mali by ste si uvedomiť jednu zásadnú vec. Že v spálni budete predovšetkým spať. Bez spánku sa dá vydržať deň alebo dva, ale potom už začne telo vynechávať a nakoniec prestane fungovať úplne. Nejde len o to, mať kvalitný matrac, pohodlnú posteľ a lamelový rošt, ale je potrebné dodržiavať aj „spánkovú hygienu“. Lekári aj architekti sa zhodujú na tomto desatore:

  1. Spálňa by mala byť najkľudnejšou časťou bytu, s oknami napríklad do dvora alebo jednoducho tam, odkiaľ neprichádza hluk.
  2. Bezpodmienečne nutné je zaistenie vetrania a prístup vzduchu.
  3. Nie je dobré podceňovať dôležitosť kvality lôžka. Problémy síce na seba nechávajú čakať dlho, ale prídu.
  4. Nepoužívajte expresívne farby. Ak naozaj chcete niečo výrazné, potom je nutné takú farbu „utopiť“ v niečom neutrálnom. Neutrálna je biela, šedá, svojím spôsobom aj krémovo svetlá káva. Expresívna je červená, oranžová, žltá, brčálovo zelená a pravdepodobne naozaj nevhodná je kombinácia žltej a čiernej, ktorú vnímame ako napríklad výstrahu (napríklad taká je farba tela osy, alebo nebezpečných prvkov budov)
  5. Ak v spálni čítate, svetlo by ste mali mať vyriešené tak, aby nerušilo druhú osobu, ktorá už chce spať. Skúste bodové svetlo, svetlo s úzkym a dlhým tienidlom, ktoré je schopné svetlo usmerniť.
  6. Ak susedí spálňa s rušnou miestnosťou, tak práve pred túto stenu postavte napríklad šatníkovú skriňu,ktorá bude fungovať ako zvuková izolácia.
  7. Pouvažujte nad práčkou vzduchu alebo aspoň zvlhčovačom vzduchu.
  8. Najlepšie je v spálni nepoužívať chlpaté textílie a ešte lepšie je textílie minimalizovať a nahradiť ich radšej ľahko udržiavateľnými materiálmi, ktoré stačí zotrieť vlhkou prachovkou (parkety, žalúzie namiesto závesov, žiadne ozdobné dečky apod.). Vyhnete sa tak prípadnému styku s alergénmi (alergikom sa môžete pokojne stať aj ako štyridsaťročný).
  9. Veľmi komfortné je naviazať spálňu na kúpeľňu. Ak je to možné, skúste tieto miestnosti prepojiť.
  10. Nerobte si zo spálne skladisko. Aj spálňa ako taká by mala „volne dýchať“. Aj tu platí, že menej býva niekedy viac.

spálňa


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup