Kuchynské desatoro

kuchyňa

Dispozičné riešenie pracovnej, varnej, umývacej, odkladacej, úložnej a chladiacej zóny vychádza z desiatich základných pravidiel.

1. Musíme mať dostatok priestoru pre odkladanie nie len už uvarených jedál, ale aj potravín, ktoré sa len chystáme spracovať. Na to potrebujeme mať prípravnú plochu na oboch stranách varného centra. Šírka každého by nemala byť menšia ako 40 cm.
Samostatná prípravná plocha nemá byť menšia než 80 cm, aby sme mali dostatok miesta na prípravu jedál a mohli používať viacej nádob naraz aj pri varení zložitejších jedál.

2. Ideálne, keď má každá zóna rôznu výšku. Výška pracovnej dosky by mala byť od 85 do 105 cm, podľa výšky postavy toho, kto varí. Varná zóna môže mať nižšiu výšku pre lepší prehľad o priebehu a dobe varenia, najmä v hlbokých nádobách. Drez naopak môže byť vyšší, aby nás pri umývaní riadu nebolel chrbát.

3. Dôležité je odvetranie predovšetkým v nových kuchyniach, ktoré sú často prepojené s ďalšími obytnými miestnosťami. Preto musíme inštalovať digestor dostatočne vysoko, aby odstraňoval čo najviac pachov a pár a súčasne nám neprekážal v práci.

4. Odkladanie odpadov je logické pri drezovej skrini. Pre triedenie odpadu je vhodné si zaobstarať takzvaný sortér, systém odpadových košov s tesniacimi vrchnákmi a plynulým otváraním.

5. Osvetlenie pracovnej plochy by malo byť dostatočne intenzívne, aby sme mohli pracovať bezpečne so všetkými kuchynskými nástrojmi. Najvhodnejšie je jednoliate svetlo, ktoré nevrhá tiene. Napríklad dlhá žiarivková trubica.

6. Otváranie horných skriniek je najlepšie riešiť výklopným systémom. Je to bezpečné a najpoužívanejšie kuchynské náradie tak máme uskladnené v pohodlnom dosahu.

7. Celý systém úložných priestorov by mal byť urobený tak, aby sa v ňom vedel orientovať každý člen rodiny. Vhodné sú moderné zásuvkové systémy vrátane škály kovových systémov s presklennými prvkami.

8. Drez a umývačku riadu umiestnite vedľa seba. Umožní vám to odkladanie opláchnutého riadu do umývačky najkratšou cestou.

9. Cesta od chladničky by mala pokračovať čo najkratšou dráhou k odkladacej ploche, ďalej k umývacej, pracovnej a varnej zóne. Mala by byť zakončení servírovacou alebo barovou doskou.

10. Dosky s väčšou hĺbkou (60 cm) umožňujú nižšiu polohu horných skriniek v lepšie dosažiteľnej polohe bez používania stoličiek a rebríkov.

Máte pocit, že klasická paneláková kuchyňa nezodpovedá tomuto (ideálnemu) popisu kuchyne? Nevadí. Keď budete uvažovať o jej zmene alebo prestavbe celého jadra vrátane kuchyne a kúpelne, nechajte si vybudovať novú kuchyňu podľa svojich predstáv!

kuchyňa


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Značky:  ,