Vláknocementová krytina – výnimočné vlastnosti, ktoré ju radia k špičke

Vybrať si vhodnú strešnú krytinu nemusí byť vôbec jednoduché, možností je veľa a ponuka široká. Vedeli ste však, že vláknocementová krytina, inak známa aj ako eternit, prevyšuje konkurenciu radom špičkových vlastností? V nasledujúcich riadkoch vás presvedčíme, že výberom eternitu netrafíte v žiadnom prípade vedľa.

Kedysi sa pomenovanie eternit spájalo s krytinou, ktorá bola vyrábaná z cementu a  azbestu. Ako sa však neskôr ukázalo, azbest môže spôsobovať rakovinu, behom niekoľkých rokov tak došlo k postupnému zákazu používania tejto zložky v strešných krytinách. Nebezpečný azbest v súčasnosti nenájdete ani v jednej strešnej krytine ponúkanej u našich slovenských predajcov.

Aj dnes sa ale napriek tomu môžete stretnúť s eternitom, resp. vláknocementovou krytinou. V súčasnosti však ide o modernú, ekonomickú a ekologickú náhradu, ktorej sa nemusíte v žiadnom prípade obávať. Táto strešná krytina totiž neobsahuje azbest, ani žiadne iné škodliviny, pre ľudí a ich život teda nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Iba prírodné a ekologicky čisté zložky

Moderný eternit sa dnes označuje za čistý ekologický produkt – vzniká lisovaním zmesi cementu a polyvinilacetátu (PVA), ktorá je vystužená zdravie neohrozujúcimi celulózovými a sklenými vláknami. Eternit sa dnes nepoužíva len na pokrytie striech, ale aj ako obklad pi stavbe budov či vo forme stavebných dosiek. Šablóny vláknocementovej krytiny môžete nájsť v hladkej alebo vlnitej úprave, ktorá svojim vzhľadom pripomína prírodnú bridlicu.

V súčasnosti je ponuka vláknocementovej krytiny naozaj široká. Vybrať sa dá z viacerých tvarov a farebných prevedení – či už túžite po modernom urbanistickom vzhľade, alebo ste naopak zástancom tradičnej klasiky. Nech už siahnete po akomkoľvek type, majte na pamäti veľmi dôležitú podmienku zastrešenia eternitovou krytinou – teda, že priestor pod ňou musí byť odvetraný.

Výnimočné vlastnosti eternitu

Vláknocementová krytina je populárna vďaka množstvu nesporných výhod a vlastností, ktorými bez pochýb prevyšuje konkurenciu. Mnoho ľudí eternit vyhľadáva najmä pre jeho váhu. Krytina je totiž oveľa ľahšia ako napríklad betónová či pálená škridla. Hodí sa preto nielen na novostavby, ale aj na staršie objekty, na ktorých sa nachádza krov s menšou nosnosťou.

Aj napriek nižšej hmotnosti však ide o veľmi pevnú krytinu. Záleží od konkrétneho prostredia, prírodných podmienok a konkrétnych prírodných javov, s ktorými sa strecha “stretne”, ale jej životnosť v priemere dosahuje dokonca až celých sto rokov.

Pevnosť, pružnosť i izolácia zvuku

Materiál sa vyznačuje výbornou pružnosťou, nehorľavosťou a odolnosťou voči chemikáliám, kyslým dažďom či zásaditému prostrediu. Eternit ďalej zabraňuje UV žiareniu, hnilobe či korózii a bráni usádzaniu machu. Túto krytinu oceníte aj vtedy, ak túžite mať čo najskôr strechu nad hlavou, pretože sa s ňou pracuje ľahko a hlavne rýchlo – montuje sa totiž bez latovania.

Krytiny s nízkou hmotnosťou majú často ten problém, že nedokážu tak dobre tlmiť zvuk (napríklad počas dažďa či silného vetra) ako váhovo ťažšie škridle. Toto však u moderného eternitu neplatí. Izolácia a tlmenie zvuku sú vlastnosti, vďaka ktorým sú vláknocementové šablóny odborníkmi radené k špičke.

Na aké budovy sa eternitová krytina hodí?

Tento typ strešnej krytiny sa výborne hodí na rodinné, bytové domy alebo rôzne pamiatkové objekty. Nie ste teda limitovaní typom, výškou ani vekom samotnej budovy. Jednoducho sa montuje na všetky materiály – či už je to drevo, betón alebo oceľ.

Maloplošná vláknocementová krytina sa zvyčajne používa od sklonu strechy 25° a pri zastrešovaní zvislých plôch, akými sú napríklad steny, komíny či štíty historických budov. Obľúbená je aj veľkoplošná krytina, ktorá sa zase ukladá na strechy od sklonu 15°. Vláknocementová krytina si zachováva svoje kvality aj v horských oblastiach s typickými tuhými a dlhými zimami, extrémnymi poveternostnými vplyvmi a  bohatou snehovou nádielkou.

Pozor na podozrivo lacné krytiny

Vo všeobecnosti sa do tak dôležitej časti akou strecha je, odporúča kvalitne investovať, resp. nešetriť na nej. Ak zoberieme do úvahy pomer kvality a ceny, eternit sa okamžite dostáva na popredné priečky spomedzi všetkých strešných krytín.

Cena za vláknocementovú krytinu sa bude u každého predajcu líšiť. Ak však narazíte na podozrivo lacnú krytinu, zvýšte ostražitosť. Nemusí ísť totiž o originálny materiál s vyššie spomenutými špičkovými vlastnosťami. Uprednostnite preto radšej overených a certifikovaných predajcov strešnej krytiny.

Výbornou voľbou budú napríklad vláknocementové šablóny od značky Eternit, ktorú nájdete u predajcov po celom Slovensku. Známa značka strešnej krytiny ponúka širokú škálu farieb, tvarov i doplnkov, čo oceníte v prípade, že hľadáte krytinu s moderných vzhľadom, alebo je vašim cieľom naopak rekonštrukcia strechy nejakej historickej budovy.

Prečo teda eternit?

Výber ideálnej strešnej krytiny nie je jednoduchý, možností je dnes naozaj veľa. Vláknocementovej krytine však bez pochýb nemožno uprieť samé špičkové vlastnosti: nízka hmotnosť, životnosť do sto rokov, nehorľavosť, či odolnosť voči snehu a mrazu.

Dnešný eternit je taktiež maximálne šetrný k životnému prostrediu a neškodný voči zdraviu – neobsahuje karcinogénny azbest, ale iba čisto prírodné látky. Vláknocementová krytina vám okrem toho ušetrí aj veľa peňazí vďaka svojej nízkej hmotnosti – v prípade, že vlastníte starší krov, ktorý by ťažšie škridle nemusel udržať.

Pýtajte sa na všetko, čo vás zaujíma

Keď zoberieme do úvahy aj samotnú cenu, eternit skutočne predstavuje ideálnu voľbu v prípade, že hľadáte naozaj kvalitnú strešnú krytinu s výnimočnými vlastnosťami. Takú, ktorá vaše rodinné hniezdo ochráni desiatky a desiatky rokov.

Pred tým, než si nejakú krytinu vyberiete, dôkladne sa predajcu pýtajte na všetko, čo vás zaujíma. Neberte ohľad len na cenu, ale aj na krajinu pôvodu, informujte sa tiež na záruku, ktorú výrobca poskytuje a na čo presne sa vzťahuje.

Značky:  

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.