Či už ste sa pustili do výstavby nového rodinné domu alebo rekonštruujete svoj súčasný byt, úplne určite vás čaká nákup nových okien a dverí alebo výmena pôvodných. Na čo dbať pri ich výbere?
Pri zariaďovaní bytu sa môžeme napríklad pri zariaďovaní nábytkom trochu uskromniť a postupne dokupovať kvalitné výrobky. Pri oknách a dverách, ale aj iných stavebných súčastiach, je tomu presne naopak. Mali by sme kúpiť čo najkvalitnejší výrobok, ktorý si podľa rozpočtu môžeme dovoliť. Pretože trebárs jedálenský stôl ľahko vymeníme za iný, ale u okien a dverí by už neskoršia výmena taká jednoduchá nebola. Ako ale spoznať, že okná alebo dvere sú kvalitné a stoja za vydané peniaze?
Ako vyberať okná
Prvým kritériom pri výbere okien zvyčajne býva materiál, z ktorého sú vyrobené rámy. Na trhu nájdete klasické drevené okná, ďalej eurookná (vyrobené z lepených profilov), plastové okná, hliníkové okná a okná vyrobené kombináciou uvedených materiálov.
Každý z materiálov má pritom svoje výhody a nevýhody. Nedá sa povedať, že jeden z nich je najlepší. Určite je ale vhodné pri výbere materiálu dbať na to, aby ladil s celkovým duchom stavby. Ak máme vybraný typ materiálu okien, mali by sme venovať pozornosť ďalším technickým predpokladom, ktoré zaručí správnu funkčnosť okien.
Voľba správneho zasklenia podľa svetových strán
Ak sú okná orientovaná na rôzne svetové strany, je potrebné zvoliť také zasklenie, ktoré neprepustí príliš slnečného svetla tam, kam nemá a naopak, umožní slnku vojsť tam, kam je treba. Pozornosť by sme mali venovať dvom hodnotám, ktoré sú pre sklo určujúce – koeficient tepelného prestupu, ktorý udáva, ako dobre okno izoluje, a solárny faktor, čiže celková priepustnosť slnečnej energie, ktorá určuje, koľko slnečnej energie sklo pustí dovnútra.
Dvojsklá mávajú solárny faktor 62 %, teda dovnútra prejde 62 % solárnej energie. Trojsklá sú na hodnote 47 %, čo je výhodné v lete, ale nie v zime. Preto zvážte, na ktorú stranu je okno orientované a vyberte sklá správne. Pre optimálny výsledok sa zvyčajne odporúča kombinovať sklá s vysokým solárnym faktorom zároveň s vonkajším tienením (žalúzie, rolety, markízy), ktoré dom ochráni pred letným prehrievaním.
Okno funguje ako celok
Vlastné okno je tvorené rámom, krídlom, zasklením, parapetným profilom a vonkajším parapetom. Aby bol výsledok čo najlepší, musia všetky tieto časti spolu fungovať ako jeden systém.
Na trhu sa ale vyskytujú aj okná, ktoré nezaručujú, že v ich blízkosti nebudete cítiť prievan. Výrobcovia kvalitných okien ale používajú špeciálne materiály, ktoré zaručia tesnosť okien a tiež to, že pri rozdielnych teplotách vonku a vnútri nebudeme musieť utierať zarosené sklá.
Izolačné vlastnosti okien zlepšujú navyše špeciálne podkladové (parapetné) profily z tvrdenej izolačnej peny. Rieši kritické miesto v parapetnej časti okna. Pri hľadaní vhodných okien by sme sa mali pýtať aj na hodnotu tepelného prestupu „U“ parapetu. Ten sa totiž bežne neuvádza, pretože by potom izolačné vlastnosti okna už nemuseli vyzerať tak úžasne. Aj u neho totiž platí, že reťaz je tak silná, ako je slabý jeho najslabší článok.
Montáž okna musí byť kvalitná
Posledne menovaná zásada platí aj pre montáž. Ani najkvalitnejšia okná nedokážu fungovať tak, ako majú, ak sú zlé namontovaná. Správne zabudovanie okien je celkom veda, je preto lepšie to zveriť odbornej firme, ktorá na montáž poskytne dostatočne dlhú záruku. Samozrejmosťou by malo byť použitie špeciálnych tesniacich pások z interiéru aj exteriéru, použitie len samotnej montážnej peny nestačí.
Nechať odpoveď