Ako správne prevádzkovať klimatizáciu

Klimatizáciu si každý kupuje s jasným zámerom: dopriať si v lete pohodlie či zlepšiť pracovné podmienky. Čím viac sa s ňou stretáme všade – vo verejných budovách, v práci, v aute. A nastáva nepriaznivý fenomén: zdravotníci evidujú, že aj v lete trpíme typickými „jesennými“ alebo „zimnými“ chorobami ako sú nádcha či chrípka. Navyše zanesené a dlho nečistené klimatizácie sa stávajú kolískou najrôznejších baktérií a mikroorganizmov. Pri zapnutí prístroja sa to všetko rozvíri po miestnosti. Zdravotnícke úrady varujú, že klimatizácie sa treba naučiť správne ovládať.

Okrem infekcií, baktérií a zápalov môže klimatizácia spôsobiť aj klasické „sekanie v krížoch“ (následok prechladnutia chrbtice), môže sa priťažiť reumatikom, prechladnúť nám môže močový mechúr a pocítiť to môžu aj naše kĺby. Preto si na tomto mieste povieme pár rád ako sa správne používa klimatizácia.

Tak za prvé – prístroj treba čistiť, obzvlášť vnútornú jednotku. Od prachu aj plesní, hádam nie je potrebné dodávať prečo. Väčšina dnešných klimatizácií má v sebe aj odvlhčovač a merač vlhka. Vlhkosť je po teplote ďalší kľúčový faktor pre naše zdravie – odporúča sa držať vlhkosť vzduchu okolo 40 až 60 percent. Suchý vzduch je nezdravý z mnohých dôvodov, vlhký vzduch zase napomáha šíreniu plesní a mikroorganizmov.

Rozdiel medzi vonkajšom a klimatizovanou miestnosťou by nemal byť viac ako sedem stupňov, ale lepší je ešte menší rozdiel. Pri prechode totiž náš organizmus zažíva „minišoky“ a celkovo môžeme prechladnúť. Aj preto nemusí byť klimatizácia pustená nepretržite, stačí aj na pár minút, a potom si dať krátku prestávku. Celkovo klimatizáciu nemusíme zapínať na viac ako tri až päť hodín denne.

klima

Určite ju nepoužívame, keď máme niektoré z príznakov choroby – minimálne je treba sa poradiť s lekárom. Ak sú niektoré symptómy chronické, klimatizácia môže byť jedným z faktorov, ktoré k tomu prispievajú. Mimochodom, čo sa týka spomenutých minišokov – pri východe z klimatizovanej izby (alebo opačne) alebo auta je dobré sa na prechod pripraviť. Napríklad úpravou oblečenia a podobne.

Ak sa prúdenie vzduchu dá nastaviť, tak ideálne je okolo 0,3 metra za sekundu a prúd studeného vzduchu určite nemierime na ľudí alebo ich pracovné stoly, zamierime pomocou žalúzií do stropu a podobne. Miestnosť by sme mali pravidelne vetrať a meniť vydýchaný vzduch za čerstvý (studený vzduch sa môže javiť ako čerstvý, ale je to iba zdanie). Prirodzene, vetráme s vypnutou klimatizáciou – z ekonomických príčin.

Ak používame samoinštalačné klimatizácie, dbáme o správne zapojenie do elektriny a nemanipulujeme zbytočne s prístrojom. Aj tu sa staráme o vymieňanie vzduchových filtrov niekoľkokrát do roka (ak klimatizujeme viac mesiacov v roku) a poctivo ju čistíme. Oko síce baktérie nevidí, no sú všade okolo nás.

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.