Pomôžte svojej klimatizácii

ventilátor

Zdá sa vám úvod tohto postu trochu zvláštny? Že by mala klimatizácia skôr pomáhať vám, lepšie znášať horúčavy a pokojnejšie bývať alebo ľahšie pracovať v kancelárii? Máte pravdu. Ale aby vám klíma dobre slúžila, mali by ste ju vedieť správne používať.

Klimatizácia „odstraňuje“ vysokú teplotu vzduchu v miestnosti či objekte tak, že ju „presúva“ von. Preto napríklad chladnička nepomôže schladiť vzduch v miestnosti, lebo síce na jednej strane vyrába chlad, ale na druhej strane vypúšťa teplo. A keďže celá je v jednej miestnosti, presúvame teplo z jedného kúta izby do druhej. Klimatizácia má dve časti, jednu v chladenom priestore a druhú vonku.

Preto je vhodné, ak chladený byt či kanceláriu chránime počas „klímovania“ pred zbytočným vnikaním tepla. Napríklad tak, že zatiahneme žalúzie okien na slnečnej strane, aby slnečné žiarenie cez sklo neprehrievalo miestnosti. Rovnako je nerozumné vetrať otvoreným oknom na jednej strane, keď na druhej beží klimatizácia.

Netreba zabúdať, že presúvanie tepla z miestností von potrebuje energiu a tá stojí peniaze. Ušetriť peniaze za klimatizáciu a pritom zotrvávať v príjemnej teplote môžeme nielen zatiahnutím žalúzií, ale napríklad aj vhodným nastavením teploty, na ktorú vzduch v byte alebo kancelárii ochladzujeme. Zbytočne je nastavovať klímu na obľúbených 18°C, pretože okrem šoku z účtu za energiu nám hrozí aj prechladnutie.

Optimálna teplota pri klimatizácii

Hovorí sa, že vzduch by sme mali ochladzovať najviac o desať stupňov pod aktuálnu teplotu. Lenže ak je vonku 37 °C v tieni, tak nás teplota v klimatizovanej miestnosti 27 °C veľmi nepoteší. Zdravým kompromisom pre naše telo je teplota cca 21 °C. Pri nej nám nehrozí nachladnutie ani poškodzovanie slizníc ani vysoký účet za elektrickú energiu.

Pokiaľ byt úplne opúšťate na celý deň, vypnite klimatizáciu alebo ju aspoň nastavte na vyššiu teplotu, približne 25°C. Pokiaľ vaša klimatizácia disponuje aj možnosťou ohrevu, nezabudnite na leto túto funkciu vypnúť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup