Ako vybrať správny matrac?

Všimli ste si pri návšteve predajní nábytku, že sa predáva veľa válend alebo manželských postelí, ktoré namiesto matracov majú len prázdny rošt? Na prvý pohľad sa to môže zdať zvláštne, ale verte, výrobcovia a predajcovia nábytku vedia, čo robia. A ak ste už v strednom veku alebo starší a občas vás pobolieva chrbát, tak tiež oceníte túto iniciatívu. Univerzálne molitanové matrace, dodávané ako pevná súčasť válendy, vás môžu pekne potrápiť a hodia sa len ako núdzové alebo dočasné miesto vášho spánku. Matrac pre svoj odpočinok by ste si mali vybrať po dôkladnom zvážení a u naozajstného odborníka.


Každý človek je trocha iný. Má inú výšku ako napríklad sused a tiež inú váhu. Niekto je chudší a niekto pri tele. Takýto „rozptyl“ nemôže zvládnuť jeden univerzálny matrac pre všetkých tak, aby sa všetci vyspali dobre a vstávali ráno oddýchnutí. Hoci to takto dlhé roky fungovali a predajcovia predávali matrace štandardizované, jeden pre každého človeka. Výsledkom sú boľavé chrbáty a kríže, ľudia unavení ráno po prebudení a nevrlí celý deň.

Môžu matrace liečiť?

Mnoho ľudí po výmene matraca pociťuje úľavu na tele a nový matrac si pochvaľujú. Pre poriadok treba ale povedať, že žiadny matrac nič nevylieči, ale zlý matrac môže spôsobiť bolesť.

Matrac by sa mal pod telom ležiaceho človeka anatomicky deformovať tak, aby ponúkol oporu telu a udržal najmä chrbticu v optimálnej polohe. Či už ležíte na bruchu alebo na boku. Rovnako pre boky a ramená je potrebné primeranú oporu pri spánku na boku. A to matrac z jedného kusu molitanu nedokáže.

Na trhu je veľa výrobcov, ktorí ponúkajú širokú škálu matracov nie len rôznych rozmerov, ale aj rôznych konštrukcií. Nie je jednoduché sa v tejto ponuke zorientovať. Pomôcť vám môže aplikácia pre výber matracov.

matrac

Štandardné rozmery matracov

V otázke rozmerov postelí a matracov môžeme hovoriť o akýchsi zvyklostiach, rozhodne však nie o nejakých záväzných štandardoch rozmerov. Najčastejšie sa u nás predáva matrac,ktorý má rozmer jedného lôžka 90×200 cm, resp. 180×200 cm pri dvojlôžku. Ale okrem toho sú v predaji aj podobné rozmery 80×200 cm, 85×195 cm, 140×200 cm, 160×200 cm. Pretože ale výška ľudí v poslednej dobe neustále rastie, môžete sa stretnúť aj s matracmi rozmerov 200×200 cm a 200×220 cm. Hlavným argumentom pre nárast veľkostí je pohodlie a komfort, matrac by mal byť dlhší asi o 20 cm, ako je postava človeka, ktorý na posteli spí.

Aby sa matrac mohol dôkladne prispôsobiť postave spiaceho človeka, jeho výška musí byť minimálne 12 cm, ale optimálne 20 cm. Okrem toho vyššie položená posteľ uľahčuje líhanie a vstávanie najmä starším ľuďom a ľuďom s ochorením pohybového aparátu. Spomínate si, aké vysoké postele mali vaši starí rodičia na dedine? Zdali sa nám divné a vysoké, ale ľudia vedeli, čo robia. A hoci dnes nespíme na slamníku, ale môžem si dopriať pre nás ten najlepší matrac, je dobré si spomenúť na rozumné nápady starých rodičov.

Napríklad, že manželia by nemali mať jeden spoločný veľký matrac. Každý z nás je trochu iný, jeden môže mať radšej tvrdší matrac na spanie, iný zas má radej mäkší a obaja z manželov často majú inú váhu. Navyše s osobitnými matracmi sa ľahšie manipuluje, ako s jedným veľkým.

Vyberte si svoj najlepší matrac a skutočne si v noci oddýchnite.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Jeden komentár k Ako vybrať správny matrac?

  • roxy  píše:
    Google Chrome 39.0.2171.71 Google Chrome 39.0.2171.71 GNU/Linux x64 GNU/Linux x64
    Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/39.0.2171.71 Safari/537.36

    ja osobne urcite odporucam http://www.matrace-vegas.sk/ , aj co sa tyka ceny, kvality a aj poradenstva. Mne velmi pomohli s vyberom matracu pre mna a celu rodinu .

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.