Prečo by som si nikdy nevybral drevostavbu?

drevostavba

Nedávno sme s kamarátom, ktorý chce stavať na susednom pozemku, viedli diskusiu o tom či stavať z tehál alebo tvárnic alebo si zvoliť drevostavbu. Kamarát zúrivo obhajoval drevostavbu s tým, že je samotná stavba rýchlejšia a životnosť je zhruba rovnaká. Ja sa prikláňam k tehle, a to z niekoľkých nasledujúcich dôvodov.

Tehla je tehla

Hoci sú moderné drevostavby či montované stavby spravené tak, že zvonku človek takpovediac nemá šancu spoznať rozdiel, existujú dva základné dôvody prečo drevostavbu zavrhnúť.

Tým prvým je požiarna odolnosť, ktorá u drevostavby nikdy nemôže byť rovnaká ako v prípade tehál a navyše, aj keď sú drevené prvky ošetrené protihorľavým náterom, stráca tento náter po čase celkom nevyhnutne svoju účinnosť, takže riziko požiaru je predsa len väčšie.

Druhým dôvodom prečo sa mi drevostavby nepáčia je skutočnosť, že drevená alebo sendvičová konštrukcia nedosahuje pevnosti a odolnosti poctivého tehlového muriva. Naviac je životnosť drevostavieb kratšia ako v prípade starých dobrých tehál a ak sa do dreva pustí chrobák alebo drevomorka má majiteľ „po žížalkách“. Síce by drevo malo byť proti drevokaznému hmyzu chránené ochrannými nátermi, ale ich životnosť nie je večná a v hotovom dome budeme náter ťažko obnovovať.

Treťou nevýhodou drevostavieb je ich cena, ktorá je oproti klasickým tehlovým alebo tvárnicovým stavbám vyššia. Majitelia drevostavieb tak musia siahnuť hlbšie do vrecka ako majitelia tehlových domčekov.

Štvrtou vecou, ktorá mi pri drevostavbách vadí sú vŕzgavé zvuky, ktoré drevo vydáva, ak sa na poschodí alebo po drevených schodoch niekto prechádza. V noci to nie je nič príjemné a obrana proti tomu prakticky neexistuje.

Aby som len nekritizoval tak výhodou drevostavby je skutočnosť, že je zvyčajne postavená oveľa rýchlejšie než tehlový dom, a to predovšetkým z dôvodu technologických prestávok, ktoré u drevostavieb v podstate odpadajú, zatiaľ čo u objektov z tehál a betónu sa určitému čakaniu nevyhneme.

Nechcem aby tento článok vyznel ako nejaké nedoporučovanie drevostavieb. Celkom určite majú na trhu svoje miesto a svojich klientov si nájdu. Pre mňa osobne ale prevažujú ich nevýhody nad výhodami.

Ak máte iné skúsenosti, neváhajte sa o ne podeliť v komentároch.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup