Zberateľstvo pre niekoho odpad, pre iného poklad

Tento zaujímavý koníček patrí medzi najrozšírenejšie voľnočasové záľuby všade na svete. Obľúbené je zberateľstvo preto, že ho môže prevádzkovať úplne každý. Niektorí zberatelia majú k svojim zbierkam citové puto, ktoré je nezlomné. Je to ich poklad. Niekedy však toto neškodné zberateľstvo prejde v závislosť, čo môže byť veľmi nebezpečné, pretože postupne do zbierky vložíte všetky svoje financie či dokonca majetok.

V rozumnej miere je však zbieranie vynikajúce hobby, ktoré vám do života vnesie radosť. V zberateľstve rozlišujeme mnoho a mnoho odvetví, niektoré z nich dali základ dnešným múzeám a galériám. Predmetom vašej zbierky sa môže stať úplne čokoľvek od klasiky po úplné hlúposti. Často sa potom zbierky v rodinách odovzdávajú s generácie na generáciu.

albumznamok

Aké odvetvia rozlišujeme u zberateľstva?

Filatelia – zbieranie poštových známok

Veľmi obľúbený zberateľský odbor, ktorý je rozšírený po celom svete. Hlavné sú tu poštové známky a kolky, ktoré zberateľ väčšinou uchováva starostlivo zaradené v albumoch. Cieľom zberu sú prevažne námetové alebo historické známky, ktoré postupom času navyšujú svoju hodnotu. Ovšem filatelia nie je len o zbieraní, pretože filatelista môže známky vyrábať, skúmať ich pravosť alebo študovať filatelistické techniky. Všetkých filatelistov sveta združuje Medzinárodná filatelistická federácia, na slovenskom potom túto funkciu zastáva Zväz slovenských filatelistov.

znamky

Numizmatika – zbieranie mincí

Zbieranie všemožných historických mincí atakuje filateliu na špičke najrozšírenejšieho zberateľského odboru. Populárna je taktiež na celom svete, pričom zberatelia mincí sa najčastejšie sústredia na platidla z dejín svojej krajiny. Do svojej zbierky však môžete zahrnúť peniaze odkiaľkoľvek, vždy totiž záleží na zberateľovi. Vďaka numizmatike sa pri pátraní po pôvode mincí môžete priučiť novým, zaujímavým veciam z histórie. Zbierka vzácnych mincí sa môže stať veľmi hodnotnou a možno ju predať či vydražiť za veľmi vysokú cenu, ale zberateľ srdcom aj dušou nedá svoju zbierku nikdy z ruky.

Zbieranie autogramov

Zbieranie autogramov patrí medzi najrozšírenejšie zberateľské odbory všade na svete, keďže túžba po podpise od celebrity je všadeprítomná. Zbierky možno rozdeliť podľa toho, na aké slávne osobnosti sa zameriate. Niekto zbiera autogramy len od športovcov, iný len od osobností šoubiznisu a niekto jednoducho od všetkých celebrít. Ak si chcete založiť zbierku autogramov, pripravte sa, že cesta k nim nie je vôbec jednoduchá. Musíte totiž tam, kde sa váš cieľ nachádza, napríklad na koncerty, športové stretnutia alebo večierky a všade bude tvrdá konkurencia o podpis. Možno práve kvôli tomu je toto odvetvie tak populárne po celom svete.

Zbieranie turistických známok

Tento koníček majú v obľube hlavne cestovatelia, ktorí pri svojom častom putovaní zbierajú turistické známky z jednotlivých zastávok. Oficiálne turistické známky sú k dostaniu na významných turistických miestach, ako sú hrady, zámky, kúpele, ZOO, jaskyne, hory, rieky alebo historické mestá. Avšak nemusíte byť vášnivým cestovateľom, aby ste mohli začať zbierať turistické známky. Táto zbierka vám totiž môže pripomínať krásne miesta a nádherné zážitky späté s danou známkou. Tento zberateľský odbor môžeme právom označovať za jeden z nejzáživnějších a najprínosnejších.

Filokartia – zbieranie pohľadníc

Zberateľský odbor, tak trochu podobný zbieraniu turistických známok. Ide tu totiž tiež o zbieranie suvenírov z ciest. Na pohľadniciach sú väčšinou vyobrazené dominanty a najdôležitejšie turistické ťaháky daného miesta. Preto ich zber, podobne ako u známok, pomáha k uchovaniu báječných spomienok na ono navštívené miestečko.

Zbieranie pivných suvenírov

Milovníci piva si často zakladajú nejakú pivnú zbierku. Predmetom tej vašej môžu byť pivové fľaše, etikety, uzávery, tácky alebo pollitre. Zberatelia sa sústreďujú predovšetkým na domáce piva, ale v dnešnej dobe sú k dostaniu piva z celej Európy a tak môžete rozšíriť svoju zbierku aj o tie európske. Prírastky do zbierky možno získavať aj pri cestovaní alebo na špeciálnych zberateľských burzách, kde môžete nakupovať alebo vymieňať.

mince

Zamyslenie na koniec

Ukázali sme si najpopulárnejšie zberateľské odbory, avšak zbierať sa dá takmer úplne všetko od mŕtvych chrobákov, cez tradičné drobnosti až k super drahým automobilom. Záleží len a len na vás, pre čo sa nakoniec rozhodnete. Hlavné v zberateľstve je radosť zo svojej zbierky, z nových prírastkov alebo starostlivosti o ňu. Dôležité však je, aby ste svoju zbierku brali len ako voľnočasový koníček, ale nie ako životné poslanie, ktoré prejde v závislosť. Zbieranie vás musí činiť šťastným, a nie zúfalým.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup
Značky:  

Nechať odpoveď

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.