Bazén má v súčasnej dobe na záhrade veľa ľudí. A nemusí sa práve jednať o veľké bazény zapustené v zemi, mnohým ľuďom stačí (alebo musí stačiť) aj menší nadzemný bazén. Ich obstarávacia cena je pomerne nízka, ale radosť z kúpania veľká. Avšak každý bazén, teda aj ten menší, vyžaduje určitú starostlivosť. Inak sa postupom času z priezračne čistej vody stane špinavá brečka, ktorá na kúpanie neláka ani tých najostrieľanejších jedincov.
Čo znečisťuje vodu v bazéne
Vodu v bazénoch znečisťujú jednak mechanické nečistoty (lístie, tráva, hmyz), tak aj prírodné mikroorganizmy (vírusy, baktérie, riasy). S mechanickými nečistotami si poradia piesková filtrácia (tú sa oplatí zaobstarať aj k nadzemným bazénom, ktoré sú štandardne dodávané s kartušovou filtráciou). Dobrou voľbou je aj zakrývanie bazéna nejakou plachtou, ktorá výrazne obmedzí znečisťovanie vody mechanickými nečistotami. Znečisťovaniu vody rôznymi mikroorganizmami zamedzí bazénová chémia. Musí byť však správne zvolená a starostlivo dávkovaná.
Skôr než použijeme bazénovú chémiu
Bez správne fungujúci pieskovej filtrácie je používanie bazénovej chémie jednoduchým vyhadzovaním peňazí a čistej vody sa rovnako nedočkáte. Piesková filtrácia musí mať výkon zodpovedajúci veľkosti bazéna, pieskovú náplň je nutné stále udržovať čistú (čistiť pravidelne raz za 14 dní) a pravidelne kontrolujte na manometri priechodnosť pieskovej náplne. Okrem čistej pieskovej náplne je nutné mať čistý bazén – na čistenie stien a dna bazéna slúži bazénový vysávač. Až potom môžete pristúpiť k použitiu bazénovej chémie.
Aké prípravky použiť?
Vždy je nutné začať zmeraním hodnoty pH. Podľa tohto údaja použijete príslušný prípravok – ten, ktorý je označený pH +, pH vody zvyšuje a ten, ktorý je označený pH-, pH vody znižuje. Majme na pamäti, že voda v bazéne by mala mať hodnotu pH v rozmedzí 7,0 až 7,4. Nesmieme zabúdať ani na dezinfekciu vody – k tomu slúžia chlórové tablety dávkované pomocou zásobníkov. Množstvo chlóru vo vode je nutné pravidelne merať a udržiavať v rozmedzí 0,3 až 0,5 mg/l. Na trhu existujú aj ďalšie prípravky, ktoré sú určené na riešenie nejakého špecifického problému – sú to napríklad prípravky určené na likvidáciu rias, prípravky k šokovej dezinfekcii vody alebo takzvané vločkovače, ktoré zhlukujú drobné nečistoty do väčších celkov a tie sú potom lepšie zachytiteľné filtráciou.