Drevené podlahy

drevená podlaha

Uvažujete o zmene podlahy vo svojom byte? Už vás nebaví to staré linoleum? A viete, že do každej miestnosti sa môže hodiť iný druh podlahy? Dnes si povieme niečo o podlahe z dreva.

Dnes máme na výber naozaj zo širokej ponuky drevených podláh. Ale v zásade sa vždy jedná o podlahy masívne alebo vrstvené.

Masívne podlahy začínajú u parketových vlysov.. Tieto vlysy sa kladú lepením k podkladu (betónová mazanina, anhydrit a podobne) buď na takzvaný stromček alebo na remeň. Šírka vlysov je od 50 do 70 mm.

Dĺžky sú od 250 do 500 mm. Po položení sa musia takéto podlahy celoplošne prebrúsiť, tmeliť a povrchovo upraviť olejom alebo lakom. Pri olejovaných podlahách oceníte ich prirodzený vzhľad a tiež sú veľmi príjemné na dotyk.

Ich údržba sa robí vysávaním, umývaním a po niekoľkých rokoch preolejovaním. U lakovaných podláh sa robí renovácia celkovým prebrúsením a opätovným lakovaním.

Ostatné masívne podlahy už väčšinou nazývame doskami, sú po obvode opatrené perom a drážkou a vo väčšine prípadov takzvanou mikrofázou, strhnutou hranou. Šírka dosák je od 10 do 20 cm pri dĺžke do 3 metre.

Výhodou masívnych drevených podláh je ich dlhá životnosť (jedná sa o generácie) a možnosť renovácie.

Vrstvené drevené podlahy sú najčastejšie dvojvrstvové a trojvrstvové, kedy horná vrstva je z ušľachtilého dreva o hrúbke cca 3-4 mm. Tieto vrstvené podlahy môžu byť použité aj na teplovodné podlahové kúrenie, kedy sa kladú na špeciálne lepidlá.

Vrstvené podlahy sa dajú položiť aj takzvaným plávajúcim spôsobom so suchým zámkom.

Drevo je prírodný materiál, ktorý reaguje na zmeny okolitého prostredia, predovšetkým na zmenu vlhkosti a teploty. Podlahu môžete bez obáv stierať vlhkou, dobre vyžmýkanou handrou. V miestnosti by mala byť relatívna vlhkosť v rozmedzí 45 – 60%. Táto hodnota je vhodná nie len pre parkety, ale je optimálna aj pre zdravie ľudí. Nízka relatívna vlhkosť vzduchu drevenej podlahe škodí. Toto nebezpečenstvo vzniká najmä v zime počas vykurovacej sezóny, kedy môže relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti klesať veľmi často aj pod 30%.

drevená podlaha


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 110 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup